
De senaste 40 åren har många gjort en förmögenhet inom it. Richard Branson pekar på vilken bransch som kommer att vara framtidens kassako.
Artiklar som länkar till denna:
publicerat 2010-02-16
Sir Richard gör en riktig bedömning av framtidens nya marknader utifrån sina erfarenheter.
Jag anser att han missade hälso och sjukvård. Den demografiska utvecklingen i utvecklade länder visar att antalet äldre ökar dramatiskt samtidigt som vårdapparaten vill spara. Det skapar en stor marknad för medicintekniska produkter som underlättar för brukare att klara sig själva samtidigt som livskvaliten för dessa ökar.
Leif Ohlsson
CEO Mercado Medic AB
Det är kul att Virgin vill satsa på nya saker, oljeprodukter kan vara cancerframkallande.
Dessvärre är inte miljöproblematiken allmänt accepterad och de flesta miljöforskare är inte mer än cirkuscharlataner som försöker låtsas att de i samförstånd eller oförstånd kan se att jorden är platt.
Men det kommer definitivt att finnas en marknad där regeringar accepterar miljöforskning som grund för beskattning dessvärre blir den nog inte långlivad då miljörörelsen i skillnad mot liknande härvor inte består av det ekonomiska etablissemangets barn.
Bra artikel!
Leif, jag instämmer i att Sir Richard gör en riktig bedömning. Jag har under ett par år haft tankarna på att investeringar i miljövänliga resurser bör kunna ge rejäla avkastningar inom snar framtid, jag tror väldigt mycket på vattenbaserad teknologi.
Dock förstår jag varför Sir Richard inte diskuterar hälso och sjukvård då han talar om framtiden på ett globalt plan. I icke utvecklade länder och de som är på väg att bli utvecklade så ökar befolkningen fortfarande markant varför ökat fokus på en expandering utav hälso och sjukvård är begränsat till västvärlden. Samtidigt så finns de snabbt växande ekonomierna i U-länderna varför vi inte skall förvänta oss en större avkastning på hälso och sjukvård i västvärlden. Ett faktum är dock att export utav existerande produkter inom hälso och sjukvård som medicin och sjukhusutrustning kan komma att explodera till dagens U-länder i takt med att deras ekonomier växer.
Det senare är dock en förlängning utav befintliga produktkategorier medan miljöinvesteringar är ett relativt nytt produktområde som bör kunna inbringa bättre avkastningar eftersom det är ett globalt problem.
Fredrik Söderstjerna
Nordic Account Specialist
Vem översätter krönikan? För inte skriver väl herr Branson på svenska? Det hör till god ton att ange också översättarens namn.
Kommentera artikeln:
1
Kommentar
6
Kommentarer
Annons:
12
Kommentarer
5
Kommentarer
3
Kommentarer
Nätbrotten exploderar, skriver Computer Sweden. Det handlar ofta om något av nedan tre kategorier av brott:Dataintrång"Hit hör brott som innebär att någon olovligen bereder sig tillgång till ... Läs mer
När man blivit kallad till intervjuer förväntar man sig att bli bemött med respekt eller som en …
Ur forum: Karriär & kompetens
1 svar
02/12/2012 09:10 em
Av: Bergsarbetare
Har under min karriär kunnat konstatera ett fenomen (och en bekräftelse på diskriminering) när akademiska par anställs …
Ur forum: Karriär & kompetens
1 svar
02/12/2012 11:04 fm
Av: Diskad Lisa
Hej!
Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em
Av: StefanM



Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.