Sök på Chef.se
Chef logo

Lördag 26 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Räddaren i nöden
Cheftest. Hon tillträdde som lugnet själv i en skamfilad organisation. Röda Korsets generalsekreterare Ulrika Årehed Kågström har ökat insynen, återupprättat förtroendet och ingjutit nytt mod. Men nu är det krisläge igen.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna
Marie Hagberg SJ

ªVi blev miljösmarta´

Nu ställs hårdare miljökrav även på chefen. Marie Hagberg har ökat
miljötänkandet bland medarbetarna med hjälp av lättbegripliga
förklaringar och individanpassade morötter.

Annons:

Marie Hagberg

Gör: Miljöchef på SJ.

Ålder: 33.

Kontakt: .

Motto: Ta vara på alla möjligheter och se till att ha roligt.

Bästa ledaregenskap: Positiv, drivande, motiverande.

Drivkraft: Älskar naturen och vill inte att den ska förstöras.

Maries miljö-
strategi för chefer
Förenkla
❋ Bryt ner övergripande miljöpolicy till hur den berör just den enskilda medarbetaren.
❋ I stället för att bara leta lösningar på problem, försök att helt ta bort de saker som skapar problemen.
Förklara
❋ Visa goda exempel internt. Då blir det konkret och begripligt samtidigt som det kan sporra andra.
❋ Stick hål på miljömyter som att »det spelar ingen roll om vi källsorterar«. Informera med exempel, uträkningar och förklaringar.
Motivera
❋ Formulera inte pekpinnar och krav. Det stimulerar ingen.
❋ Skräddarsy triggers för olika medarbetare. Försök sätta dig in i vad som stimulerar just dem. Är det att nå mål, att få ekonomisk belöning, att tävla eller sant miljöengagemang? 


Artiklar som länkar till denna:



Kurser som behandlar detta ämne:

Bli Bli medlem / logga in för att lägga till egna taggar.

Medarbetarna vill göra rätt om det är lätt att göra det och om de ser skillnad.
Det är Marie Hagbergs fulla övertygelse och det som styr hennes arbete som miljöchef på sj. Även om hon arbetar övergripande med miljöpolicy och styrdokument försöker hon bryta ner miljötänket till minsta möjliga beståndsdel för var och en på företaget.
»Det måste vara enkelt. Det är en utmaning att få varje medarbetare att känna att det berör just dem«, säger hon.
Hennes strategi för att få medarbetarna och även kunderna mer miljömedvetna är att förenkla, förklara och återkoppla, om och om igen.


I stället för att hitta lösningar på problem försöker hon helt enkelt ta bort de saker som skapar problemen. Vid kontorets källsortering har hon infört en vet-ej-låda för avfall som medarbetarna inte vet hur det ska sorteras. Då slipper de känna att de gör fel eller att det är för krångligt, menar hon.


Ibland kan små saker som berör en själv vara svårare att förändra än övergripande policyfrågor för hela företaget, är hennes erfarenhet. Ett exempel är att få medarbetarna att använda porslinsmuggar i stället för pappersmuggar till kaffet (som för övrigt naturligtvis är kravmärkt). Det har varit svårare än exempelvis ett beslut om att sluta använda vissa kemikalier, som inte direkt drabbar medarbetarnas vardag på jobbet.
För att genomföra muggbytet har hon placerat ut porslinsmuggar så att de alltid finns närmare till hands än pappersmuggarna. Dessutom har hon satt upp lappar på kaffeapparaterna där hon berättar hur mycket pengar företaget spar på att medarbetarna använder porslinsmuggar i stället för engångsvarianten.
»Det tar tid att förändra folks beteende. Därför är det så viktigt att göra det enkelt, i stället för att lägga till nya krav. Kan det både bli enklare och miljövänligt på köpet är det lättare att få med alla«, säger hon.
Hon erkänner att det inte alltid varit lätt.
»Jag har fått jaga folk med blåslampa och har säkert uppfattats som tjatig ibland.«
Det har tagit tid att få in miljömedvetandet hos alla. Främst tror hon att motståndet handlat om okunskap, att man inte känt kopplingen till sig själv. Nu däremot går det som på räls säger hon och ler åt formuleringen.
»I dag är det inte jag som jagar dem utan medarbetarna som kommer till mig. Då känner jag att vi har lyckats.«


Hon berättar hur IT-chefen en dag ropade på henne. Upprört visade han fem jättelådor med telefonräkningar som varje månad budades till huvudkontoret. »Det är miljömässigt oacceptabelt«, menade han. Mycket papper, onödiga transporter och så sj som i sin tur var tvungen att skicka räkningarna vidare för inläsning till en enhet på annan ort. Genom att kräva e-faktura kunde de bidra till att minska både avfall och transport.
Ett par veckor tidigare hade Marie Hagberg hållit en dragning för hans grupp och detta var det bästa kvitto hon kunde få på att hennes budskap nått fram.
Utöver att förenkla arbetar hon hårt med att motivera. Hellre motivera än pekpinnar är hennes motto.
»Miljöfrågor är ofta komplexa men det behöver inte betyda att de är svåra. Framför allt får det inte vara kravfyllt. Då blir det tråkigt«, menar hon.


Hennes egen metod för att väcka intresse och engagemang är att faktiskt inte alltid tala miljö. I stället försöker hon sätta sig in i hur olika medarbetare tänker och vad som driver just dem. Alla drivs kanske inte av att göra gott för miljön för sakens skull. Då måste hon hitta andra smarta sätt att få med dem på tåget.
Någon triggas kanske av att nå mål. Då motiverar hon utifrån det. Att det sedan råkar handla om miljö spelar mindre roll, det är målen i sig hon lyfter fram för att sporra.
Andra drivs exempelvis av ekonomi. Då argumenterar hon för hur miljömedvetenhet lönar sig i det egna lönekuvertet. Hon visar i krassa siffror hur ett miljösmart beteende såsom att exempelvis sortera kontorssopor sparar x antal kronor och på så vis bidrar till vinsten som i sin tur ger utdelning i bonus.


Information och återkoppling är A och O. Hon skriver artiklar i internettidningen och använder flitigt intranätet, där hon varje månad skriver miljötips till medarbetarna. Det kan handla om hur mycket sopor, transporter eller energi man sparar genom att skriva ut dubbelsidigt eller använda lågenergilampor.
Själv lever hon som hon lär. Hon har drivit igenom beslut om att alla tjänstebilar ska vara miljöbilar och kör själv elmoppe. Och varje sensommar ordnar hon en kräftskiva dit bara de som åker miljövänligt får komma. 

Av: Cecilia Norrby

publicerat 2007-09-18


Betyg på artikeln

32121 (3/5), baserat på 5 röster


Sätt ditt eget betyg på artikeln:

.:

Hej!

Jag är avdelningschef på en av USÖ:s kliniker och har varit miljöengagerad i många år, men när vi skulle välja milöombud på kliniken så kände jag att det är bättre om en av medarbetarna tar det uppdraget. Jag ansåg att det var bättre att jag stöttade henne istället. Detta har fungerat otroligt bra. Det är precis som ni säger att de stora besluten är enkla att genomföra men små detaljer kan ta stora proportioner. Miljöombudet kommer att få ta del av edra erfarenheter.
Tack mycket bra!!

Med vänlig hälsning

Mayvor Ideström



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Administration

Hjälp – vi drunknar


Magdalena Andersson
Foto: Johannes Helje

Magdalena Andersson - en vinnarskalle


Pekka Viljakainen

En typisk finnjävels bekännelser


Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Annons:

Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig

Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr

3

Kommentarer


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Annons:


Hur ska Anneli minska ledningsgruppen utan att få alla emot sig?
Chefs expert, professor Lars Strannegård, ger svar.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«