

Ingenjör är det nya drömjobbet bland dagens unga svenskar. Det visar Manpowers senaste Work Life-undersökning.
Artiklar som länkar till denna:
Det är stor skillnad på vad olika generationer har för drömyrke. 80- och 90-talisternas föräldrar har helt andra karriärdrömmar än sina barn; de vill byta yrke och bli författare. Medan mellangenerationens favoritjobb, de som är födda på 70-talet, är personalchef.
Det är också det yrke som ligger i topp totalt sett bland de drygt 8 000 personer som deltagit i undersökningen. Entreprenör och ingenjör kommer på andra och tredje plats.
De faktorer som kommer högst bland dem som talar om sitt drömjobb, är att det är spännande och utvecklande. Lön, status och trygghet är inte lika framträdande.
Men det är långt ifrån alla som faktiskt har sitt drömjobb. Lite drygt en av tio är helt nöjda med det jobb de har i dag. Mest nöjda är entreprenörer, av dem är nästan var tredje nöjd med det jobb de har i dag.
Ekonom, som toppade listan 2006, finns i dag inte ens med bland drömjobbens tio-i-topp, utan först på elfte plats. Troligen ett resultat av de senaste årens turbulens på finansmarknaden.




(1/5), baserat på 4 röster
Kommentera artikeln:

10
Kommentarer
Chef med insikt i OBM: Läs Leif E Anderssons bok om OBM. Allt blir så enkelt och självklart med den kunskapen.
1
Kommentar
Annons:
1
Kommentar
Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr…
3
Kommentarer
16
Kommentarer

1
Kommentar
1
Kommentar


2
Kommentarer
CHEFTEST
Klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna? Chef testar Röda korsets generalsekreterare.
MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.
UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.
