Sök på Chef.se
Chef logo

Lördag 26 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Räddaren i nöden
Cheftest. Hon tillträdde som lugnet själv i en skamfilad organisation. Röda Korsets generalsekreterare Ulrika Årehed Kågström har ökat insynen, återupprättat förtroendet och ingjutit nytt mod. Men nu är det krisläge igen.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna
Fredrik Emdén

Spaning: Nu kommer lobbyistiskt ledarskap

»Lobbyismen tar nu steget in i företagsvärlden som ett verktyg för chefer som vill göra sina röster hörda«, spanar Chefs reporter Fredrik Emdén.

Annons:

Artiklar som länkar till denna:



Kurser som behandlar detta ämne:

Bli Bli medlem / logga in för att lägga till egna taggar.

Tänk om makten i din organisation satt bakom ett skrivbord, hade en stor domarklubba i handen och dunkade den i bordet varje gång det fattades ett beslut. Då skulle det inte råda någon tvekan om vart du skulle vända dig för att få igenom dina idéer och tankar.

Men verkligheten ser ju inte riktigt ut så.
Var makten finns och var besluten fattas är inte längre självklart. Nya modeller och strukturer innebär nya sätt att se på organisationen. Det är sällan ett organisationsschema ser ut som en pyramid.

Den moderna organisationen är snarare ett myller av projektgrupper, konsulter, nätverk och outsourcade funktioner. När makten iklär sig nya skepnader är det dags att ge sig ut på detektivarbete.

Eller lobbying, som det heter på politikens språk.
En framgångsrik lobbyist har tillgång till de viktigaste nätverken och nycklarna till maktens korridorer och är dessutom en fena på att skaka rätt händer. Den bilden har de flesta klar för sig.

Men innan de där händerna kan skakas har lobbyisten redan gjort den kanske viktigaste delen av sitt jobb. För om det är något som denna så ofta bespottade yrkeskår är bra på så är det att skaffa sig tillgång till den politiska spelplanen och ringa in var besluten fattas.

Därför är det fullt logiskt att lobbyismen nu tar steget in i företagsvärlden som ett verktyg för chefer som vill göra sina röster hörda.

HR-akuten och Noden är två företag som har gått samman och startat en kurs i lobbying för HR-chefer. Kursen ska öka denna yrkesgrupps möjlighet att påverka i sina organisationer.

Utbildningsföretaget Kompetensgruppen, som i sin kurs Affärshälsa har lobbying som en programpunkt, resonerar på samma sätt. Där får deltagarna lära sig att driva hälsofrågor »på högsta nivå genom såväl lobbying som kraftfull argumentation«.

I nummer 12 av Chef talar Samuel Henningsson, vd på Netport Karlskrona om att han ägnar sig åt ett »lobbyistiskt ledarskap«. Dock utan att ha gått någon kurs i ämnet.

Ytterligare ett exempel: I boken »Smart management – using politics in organisations«, som precis utkommit i en ny upplaga, understryks vikten av lobbying som ett självklart verktyg för chefer.

Räkna alltså med att du själv snart funderar mer medvetet på frågor som »vem har med den här frågan att göra?«, »vilka har en vilja att driva den?« och »hur ser deras världsbild ut?«. Du tar reda på var besluten fattas, söker upp dem som fattar besluten och framför ditt budskap.

Som lobbyistskolad chef kommer du att vara väl medveten om att det bara är en liten del av besluten som fattas i de möten som utåt sett sägs vara beslutsfattande.
»Annars kan du missta styrelsemöten, konferenser, workshops och många andra situationer där chefer träffas för något som de inte är«, skriver »Smart management«-författarna David Butcher och Martin Clarke.

Lobbyisttrenden gör dig till en duktig kartläsare och en slipad kommunikatör. För att inte tala om hur bra du kommer att bli på att skaka de rätta händerna.


Av: Fredrik Emdén

publicerat 2008-12-11


Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:

Eva Lindgren:

Spännande. Jag tror att flera borde gå kurs i lobbying.Det är vägen för att få sin röst hörd i företaget.


Jan Larsson:

Lobbying är klart underskattat, men värdefullt om du vill få genomslag.



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Administration

Hjälp – vi drunknar


Magdalena Andersson
Foto: Johannes Helje

Magdalena Andersson - en vinnarskalle


Pekka Viljakainen

En typisk finnjävels bekännelser


Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Annons:

Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig

Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr

3

Kommentarer


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna

Johens: Rent dravell

2

Kommentarer


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Annons:


Hur ska Anneli minska ledningsgruppen utan att få alla emot sig?
Chefs expert, professor Lars Strannegård, ger svar.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«