

Dålig hygien, alkoholproblem eller porrsurfande? Chefs undersökning visar vilka samtal chefen bävar mest för, och vilka som är vanligast.
Artiklar som länkar till denna:
publicerat 2008-08-11
En bra chef följer upp med fler samtal. En bra chef håller ögonen på sina medarbetare i ovan beskrivna situationer. Men var går gränsen? Vilken rätt har chefen när det gäller den personliga integriteten i arbetslivet, t.ex. när två kollegor blir ett par. Vad krävs av chefen då?
Kommentera artikeln:
Peter Reivall: I stort tillämpligt även i mindre företag som arbetar med en aktiv styrelse. Särskilt punkterna 3, 4 och 5 fann jag bra.
1
Kommentar
Därför bör du jobba med strategi
1
Kommentar
Annons:
11
Kommentarer
5
Kommentarer
6
Kommentarer
Mycket diskussion kring pensionsåldern just nu. Självklart ska vi jobba till 75! Åtminstone så länge vi har förmågan. Jag kommer att jobba så länge jag har hälsan. Inte är det hållbart att människor ... Läs mer
Hej!
Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em
Av: StefanM
Sedan urminnes tider har människan försökt, med olika knep, utröna
om den andre ljuger eller ej. …
Ur forum: Konflikt & dilemma
3 svar
02/04/2012 04:29 em
Av: ake strengnell
I de flesta anställningsärenden är personligheten - främst tillförlitligheten,
den tyngsta faktorn. Det är därför märkligt …
Ur forum: Karriär & kompetens
10 svar
01/15/2012 03:24 em
Av: ake strengnell



Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.