Sök på Chef.se
Chef logo

Fredag 3 september 2010

Annonser:









STARTSIDA

CHEFENS VERKTYG

KURSER

NÄTVERK

EVENEMANG

BLOGGAR

CHEF.EGO

EXPERTERNA

CHEFSJOBB

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF

FAKTA OM CHEFER

KONTAKT


Annons:


Vinn biocheckar



Anmäl dig till vårt nyhetsbrev »Chef till Chef« och få chansen att vinna en present!

Anmäl dig nu och vinn!


Anmäl dig till Chefs nyhetsbrev!

Har semestern gett dig ny energi?

Beställ handböcker
Annonsera

SJ:s vd – en medelmåtta som chef
Cheftest. Jan Forsberg, vd för SJ, har varit hårt pressad det senaste året. Och i Chefs ledarliga hamnar han bland medelmåttorna. Se varför.
Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna

Så motiverar du ett team

En motiverad grupp ger mest lönsamhet. Följ de tio hetaste tipsen på hur ni kan motivera en grupp.

Annons:

Om ni vill motivera era medarbetare måste ni börja med att hitta och stärka den egna motivationen. Ni kan göra en kartläggning av organisationen och ledarskapet. Vad vill cheferna? Vad är deras drivkrafter? Vad är deras passion? När de har landat i sin egen trygga magkänsla och hittat sin inre fasta kärna av motivation kan de med trovärdighet jobba även med medarbetarnas motivation.

Följ Chefs tio motiverande tips:

1. Respekt
Det handlar om att bli sedd! 60 procent säger att det är att chefen hälsar på dem på morgonen som är den viktigaste respektfrågan.
Motivationsmetod: Säg hej på morgonen. På riktigt. Se medarbetarna i ögonen, stanna upp, lyssna på vad de säger – ställ en extra fråga och visa ärligt intresse.

2. Samverkan
Samverkan är att få göra saker tillsammans med varandra. Där ingår även förmågan att hantera konflikter på ett konstruktivt sätt och ett krav på att avdelningen och organisationen är fri från mobbning. En äkta vi-känsla för hela organisationen är viktig, inte bara för den egna gruppen.
Motivationsmetod: Använd teambuildingövningar för att öka förtroendet i gruppen. Det mesta kokar ned till att skapa förutsättningar för att våga närma sig varandra och verkligen prata, på det sättet undviks många onödiga konflikter. Gruppövningar hjälper också till att öka förståelsen om gruppbeteende.

3. Påverka
Medarbetarna måste uppleva att de kan påverka sin arbetssituation i vardagen. För att uppleva att jag kan påverka behövs en positiv attityd till att det är tillåtet att göra fel. Viktigt att chefen delegerar både ansvar och befogenheter.
Motivationsmetod: Skapa en kultur där det är tillåtet att misslyckas. I stället för management by fear tänk management by fear of not telling eller snarare management by joy of telling där medarbetarna vågar berätta om sina misstag. Ditt eget agerande som chef är återigen föregångsmodellen. Det fungerar inte om du måste sitta över sent på kvällarna för att rädda ansiktet inför dina chefer, även du måste känna att du kan få vara »bara människa«. Bygg ett klimat där det är okej att be om hjälp och det grundlägger du genom att du själv kan visa dina svagheter, erkänna vad du inte kan och be dem om tips.

4. Erkänsla
Att få återkoppling på hur jag lyckas i mitt arbete, att någon ser det jag presterar.
Motivationsmetod: Vänta inte enbart på de stora segrarna för att fira med champagne, ta dig fem minuter en vanlig vardag och skåla i kaffet med din arbetsgrupp: »Heja vad vi är bra på …!«

Var konkret och koppla firandet till något bra gruppen eller medarbetare har gjort, i den lilla skalan. Ett bra möte, en snygg presentation, ett föredömligt agerande när ni fick besök. Ansträng dig också när du ger feedback att undvika det lilla ordet »men« som dödar det positiva när du ger kritik, säg »och« i stället. »Du har gjort bra resultat, och vi skulle kunna skruva till det ännu mer«. Eller våga sätta punkt efter ditt erkännande, du kan upptäcka att medarbetaren själv tar upp nivån ett snäpp ändå.

5. Rätt belöning
Förutsätter rätt marknadsnivå på lönerna, rättvisa belöningar kopplat till prestationer. Belöning handlar inte bara om pengar, att hitta olika belöningssystem är viktigt.
Motivationsmetod: Skapa ett separat lönesamtal som är skiljt från utvecklingssamtalet. Det ger dels utrymme till utvecklingssamtalet att vara något annat än en tassande transportsträcka fram till »ja, hur mycket tycker du att du är värd nu då«, dels en uppgradering av den heta lönediskussionen. Beroende på vilken typ av verksamhet du arbetar med så kan det fungera bra med avdelningsbonus, grupp-provision eller andra prestationslönesystem som svetsar ihop arbetsgruppen och ytterligare motiverar dem att hjälpa varandra. Men det behöver inte vara stora belöningar för att ge utfall, det kan räcka med erkänsla genom enkla saker som en blomma eller biocheck.

6. Information
Om vi inte upplever att vi får väsentlig information, bygger vi upp en egen tolkning av verkligheten. Det är viktigt att skapa rätt kanaler och ge tid till förankring och avstämning. Kom ihåg: i brist på information fylls tomrummet av spekulation.
Motivationsmetod: Skapa ett verkligt bra vecko- eller månadsmöte. Kanske har ni ett standardsurmulet måndagsmöte av slentrian. Varför inte etablera ett möte efter lunch på måndagarna, då har folk kommit igång med veckan och det är tydligare vilka frågor som är viktiga att ta upp. De orkar lyssna och ställa viktiga följdfrågor till det du informerar om, i stället för att mest sitta av tiden och känna stressen att springa till arbetsplatsen och ta tag i högarna. Och vad vet din arbetsgrupp om andra delar i organisationen? Kanske borde ni göra studiebesök eller ha gästframträdanden av andra avdelningschefer på era möten. Leta också efter nya kreativa sätt att sprida information. Kan det stå en morgonhälsning till alla medarbetare när de startar sin dator? Eller gör som Posten och Ikea, sätt en lista med de fem viktigaste informationspunkterna varje vecka på toaletten – där sitter folk i alla fall och läser!

7. Helhetssyn
Att förstå betydelsen av att det vi gör är viktigt för alla. Främst betydelsen av det egna arbetet för min arbetsgrupp. Vi behöver också förstå gruppens betydelse för helheten.
Motivationsmetod: Berätta så mycket du kan om utvecklingen i er orga-nisation (utan att bryta mot sekretess), så att dina medarbetare känner till vilka utmaningar som finns på andra avdelningar och vilka idéer som bollas för framtiden. Du kan också testa effekterna av jobbrotation i samarbete med andra avdelningschefer. Vid tillfällen då ni samlas hela organisationen, eller flera avdelningar, för work shops eller liknande kan ni testa övningar som låter de olika avdelningarna fiktivt »byta plats«. Exempelvis kan marknadsavdelningen få kliva in i ekonomiavdelningens ställe och berätta om »hur ’vi’ har det här på ekonomi«. Det skapar en stor bekräftelsekänsla och visar ofta att det finns en större förståelse mellan avdelningar än vad många tror.

8. Mål
Att känna till, arbeta efter och följa upp mål är viktigt, men inte tillräckligt. Målen måste också ha en mening för var och en.
Motivationsmetod: Bryt ner varje större mål som din enhet har till vad det innebär konkret för varje individ. Prata om vad det innebär för hans/hennes arbete. Fråga vad han/hon kan göra för att bidra till målet. Arbeta med lättförståeliga tal, att »nå en budget« kan vara abstrakt men att sälja tre kaffe med bulle till per timme är konkret och något medarbetaren kan använda direkt för att kolla sig själv.

9. Personlig utveckling
Medarbetarna vill lära sig nya saker, utvecklas som människor, avancera och få mer att säga till om, samt påverka och fatta egna beslut.
Motivationsmetod: Visa ett ärligt intresse för dina medarbetares utveckling och skapa ett utvecklingssamtal som verkligen handlar om utveckling (inte om lön, se ovan). Undvik snabblösningen »då hittar vi en bra kurs till dig!«. Hjälp i stället dina medarbetare att göra sina egna analyser för att identifiera styrkor och svagheter, låt medarbetarna värdera sig själva (du ska inte betygsätta dem) för att hitta deras lär-behov. Sedan kan ni tillsammans sätta vilka lär-mål han/hon ska ha och spåna kring vilka lär-aktiviteter som tar honom/henne fram till målet. Men försök inte att göra allt på en gång, max tre lär-mål med tre lär-aktiviteter vardera och avsluta dem innan ni går vidare.

10. Genomföra
En känsla hos personalen av att det är möjligt att genomföra saker och att »jag vill vara med på spelplanen – inte titta på«.
Motivationsmetod: Du behöver ingjuta trygghet i dina medarbetare och den resan börjar med att du ingjuter trygghet i dig själv som chef – kanske med hjälp av coach, terapeut, mentor eller helt enkelt genom att luta dig mot din erfarenhet och se dina goda resultat och lärorika misstag på vägen. Tänk om dina medarbetare att de är naturligt kreativa (det är faktiskt inte något som är enbart reklamfolk förunnat), fulla av resurser och kompetens. Känn tillit inför deras förmåga. Om du tvivlar på tankens kraft, testa ändå en dag – fullt ut – och se vad det ger, för det kommer att göra skillnad.


Fotnot: Texten är hämtad ur pocketguiden »Motivera på jobbet«

Källa:
Konsulten Lars Hessners bok »Ledare eller bara chef« (IHM publishing) samt pocketguidens expertgrupp.

 

Av: Chef.se

publicerat 2008-12-19

Nina:

Jättebra artikel. Skulle vilja lägga till att medarbetarna har behov av att känna TILLIT. Som chef behöver du lita på att dina medarbetare kommer att lyckas att genomföra saker och uppnå resultat.

Nina Berbic
http://www.enida.se



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:






Annonser:
Pär Lindell
Foto: Magnus Torle

Han har råd att sluta jobba

Ego. Pär Lindell, utbildningsledare på it-utbildningsföretaget Kupolium, skulle kunna sluta jobba när som helst. På tio år har han byggt upp ett pensionssparande som gjort honom ekonomiskt oberoende.


Erik Hamrén, foto: Cornelia Nordström
foto: Cornelia Nordström/Scanpix

»När jag fick sparken fick jag tid att fundera«

I morgon spelar Sverige EM-kval mot Ungern. Förbundskapten Erik Hamrén berättar för chef.se om en viktig period i hans karriär.

Ingenjören:

2

Kommentarer


Företagsanpassad chefsutveckling

Inom alla områden vi verkar har vi även möjlighet att utveckla kurser, anpassade till din organisations förutsättningar och utmaningar.

Leda projekt

Du ska leda ett projekt. Har du vad som krävs?



Sex av tio vill ha barnfritt på flyget

Blir du störd av skrikande barn när du flyger i jobbet? Du är inte ensam.


Sören Holmberg

»Det finns bara ett dragplåster i årets val«

Just nu gör de allt för att vinna dig. Fredrik, Maria och de andra cheferna inom politiken. Men det är sällan ledaren som avgör vårt val när vi går och röstar, säger valexperten Sören Holmberg.


Män som tjänar mindre än hustrun oftare otrogna

Kvinnliga amerikanska chefer som tjänar mer än sin man riskerar att gå på en nit i relationen, visar ny forskning.


Fem skäl till att de slutar

Är du mån om att behålla dina talanger? Se vad som får dem att börja söka nytt jobb.


Missarna som skrämmer bort headhuntern

Drömmer du om att bli handplockad till ett spännande chefsjobb? Se vilka tabbar du bör undvika i kontakten med huvudjägarna.


Annons:

Här finns dyraste jobblunchen

Att luncha på restaurang blir bara dyrare. Nu kostar en genomsnittlig lunch över 75 kronor, enligt en undersökning från restaurangportalen Gastrogate.


»Jag startade som julgransodlare«

Branson. Entreprenören Richard Branson berättar om varför han hoppade av skolan som 16-åring.


Smickermetoden som hjälper dig till toppen

Tycker du att fjäsk och komplimanger är fel väg att gå? Tänk om. Amerikansk forskning visar att det kan leda till en styrelseplats.


Låt småfurstarna ta över på jobbet

Eftertankar. Härskare är onda. Härskartekniker är dåliga. Härskarna i gruppen är ett hot mot chefen som måste förgöras. Eller? Kanske är det i själva verket småhärskarna som gör att gruppen kommer framåt.


Så tacklar du offerattacken

Hösten är igång och många frågar sig: »Ska chefsjobbet verkligen vara så här?«
Rutiner och processer äter upp nästan all din tid. Det är dags att ta tag i situationen.


Så ska du klä dig i höst

Det är lyxiga material och klassiska skärningar som gäller. Se hur du ska komplettera din garderob för att bli hetast på höstens möten.


»Jag avslöjade fusk och tvingades gå«

Konflikt. Medarbetarna stal, slirade med arbetstider och försåg sig med favörer av olika slag. Men när vd:n Susanne försökte få rätsida på alla oegentligheter hamnade hon i konflikt både uppåt och nedåt.


Google-vd:n tipsar: »Byt identitet«

Du kommer att ångra dig i framtiden om du lägger ut för mycket information om dig själv på nätet, säger Eric Schmidt, vd för Google.


Richard Branson

»Därför riskerar du att förlora kunder«

Branson. Superentreprenören Richard Branson skriver i sin senaste krönika om ett av de dummaste och vanligaste misstagen som många företag gör. 



Ska du anpassa dig efter 80-talisterna?

Duellen. Emma Pihl, vice vd för Wiminvest, tycker att chefer ska ge efter för 80-talisternas nya krav. Johan Skoglund, vd på JM, håller inte med. Vad tycker du?


Jan Forsberg
Foto: Örjan Björkdahl/Scanpix

SJ:s vd – en medelmåtta som chef

Cheftest. Jan Forsberg, vd för SJ, har varit hårt pressad det senaste året. Och i Chefs ledarliga hamnar han bland medelmåttorna. Se varför.


En av sex chefer har blivit hotad

Agenda. Irja Bäckström, chef på Hotell Statt i Eskilstuna, är inte ensam. Minst en av sex chefer har någon gång upplevt hot, trakasserier eller för­följelse, visar en undersökning från Chef. Möt cheferna som sett rädslan i vit­­ögat.


Hitta formen efter semestern

Har du legat på latsidan med träningen i sommar? Så här blir du chef över din kropp igen.


»Dina råd är orealistiska«

Richard Branson. I veckans krönika svarar Richard Branson på en fråga från en kritisk läsare.


Så får du ett drömjobb i höst

Tillbaka från semestern och redan utled? Vi har tipsen som hjälper dig att få chefsjobbet du fantiserat om.


Annons:
 

Välj kurs:

Välj evenemang:

Välj chefsverktyg:

Välj handbok:

Välj informationssida:



Gröna Lunds webbshop är ett exempel på smidighet och förenkling för kunderna som gör mig glad.Barnen med kompisar skulle iväg på en heldag och inte är det så lockande att skicka med dem så pass ... Läs mer

Hej

Jag avancerar inom min avdelning, Marknadsavdelning 15 personer på tillverkande verkstadsföretag totalt 150 personer till avdelningschef.

Vad …
Ur forum: Lön
1 svar
08/18/2010 05:31 em


Hej!

Jag står inför ett dilemma vad gäller min tjänst. Jag har under tre års tid jobbat på …
Ur forum: Lön
2 svar
05/25/2010 01:28 em


Någon som vet var man kan hitta relevant lönestatisktik för gruppchefer inom privat sektor från 2008/2009?


Ur forum: Lön
2 svar
05/18/2010 07:58 fm

argchefhoger

Tycker du att vissa människor på din arbetsplats hamnar i konflikter   oftare än andra?

Blir karriären lidande om du är hemma med ditt barn ett helt år? Ja, tycker en kvinnlig vd.

Du kan bryta ner klagomuren. Psykologen Liria Ortiz ger fyra goda råd.

Hur skriver man ett anställningsavtal? Eller en mall för utvecklingssamtalen? Vi hjälper dig. Ladda ner våra mallar och avtal gratis!

Se vilka nyckelrelationer du bör satsa på för att bli vd.

Twitter Updates

    följ oss på Twitter

    Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
    »Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
    »Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«
    En före detta kollega söker nytt jobb. Jag måste vara referens. Ska jag berätta om hans alkoholproblem?
    Patrik har nyligen blivit chef. Hans gamla chef, och nuvarande kollega, har börjat motarbeta honom. Ska Patrik prata med sin överordnade chef om problemet? Eller ska han gå till motattack och försöka sätta dit sin kollega?