Sök på Chef.se
Chef logo

Fredag 25 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Räddaren i nöden
Cheftest. Hon tillträdde som lugnet själv i en skamfilad organisation. Röda Korsets generalsekreterare Ulrika Årehed Kågström har ökat insynen, återupprättat förtroendet och ingjutit nytt mod. Men nu är det krisläge igen.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna
lottie knutson

Så leder du i krisläge

Du vill inte tänka på det. Men förr eller senare kommer den. Krisen. Lottie Knutson tipsar om hur du förbereder dig.






Annons:

Fler tips om krisen inträffar:


A. På kort sikt:

- Tillsätt en krisgrupp med nyckelpersoner som kan agera snabbt och lägga upp en offensiv strategi och handlingsplan.

- Tydlig struktur på alla möten är viktigt, en fast återkommande dagordning kan underlätta. Det gör att ni håller er till de mest akuta frågorna: Hur ser krisläget ut? Vad måste göras nu? Vem gör vad?

- Erbjud stöd till dem som behöver det. Om en person är drabbad av en akut kris måste du se till att hon/han har någon hos sig. Se även till att vara öppen och informera om vad som händer och att vara tillgänglig.

- Bjud in till presskonferens om det inträffade är av massmedialt intresse. Det är aldrig bra att gömma sig. Då blir skriverierna runt krisen ofta mer utdragna. ”Säg allt du vet så fort du vet det”, säger Lottie Knutson. Om trycket är stort, använd företagets sajt och uppdatera löpande. Hänvisa sedan till den.


B. På längre sikt:

- Om ni inte har en krisplan, upprätta en. Planen ska visa vem ni kan vända er till i olika krissituationer, när ni ska öva, vilka personer som känner till rutinerna vid en kris, samt exempel på nummer till larmcentral, företagshälsovård, anhöriga och så vidare.

- I krisplanen ska det också finnas olika handlingsalternativ om det exempelvis inträffar ett rån, en brand, om någon skadas, om någon på företaget misstänks för brott eller om stora förändringar i personalen är att vänta.

- Behövs ett utbildningsprogram inom något område, till exempel affärsetik, så lägg upp det för alla chefer med sådant ansvar.

- Fundera över om ni ska fatta beslut om att alla anställda har informationsplikt till företagets jurister om oegentligheter upptäcks.

- Kanske kan det behövas en kampanj för att stärka företagets varumärke efter krisen.

- Fortsätt jobba för en god företagskultur. Om krisen handlar om oegentligheter på arbetsplatsen kan det krävas vidareutbildning inom till exempel etik och moral.


Läs mer om hur du hanterar kriser på Ledarna.se

 

 

Artiklar som länkar till denna:



Kurser som behandlar detta ämne:

Bli Bli medlem / logga in för att lägga till egna taggar.

Lagret brinner upp. En nyckelperson inom företaget avlider plötsligt. En medarbetare har laddat ner barnpornografi på arbetstid. Hälften av arbetsstyrkan måste sägas upp. Exemplen på kriser är många.

Du som chef har en viktig roll om ditt företag drabbas. Det fick Lottie Knutson, informationschef på Fritidsresor känna på när flodvågskatastrofen i Thailand inträffade annandag jul 2004.

1. Skaffa information och samla trupperna
”Jag fick informationen från vår personal på plats. Det var mycket fragmenterat och otydligt. Min första reaktion var: Är det ett skämt? Andra tanken var: Vi måste få mer fakta.”

Enligt Fritidsresors krisplan fortsatte hon larmkedjan och kallade in beredskapsledaren. Alla nyckelpersoner fick den information som var tillgänglig.

2. Sätt fokus
För att krisarbetet ska bli mer effektivt är det bra om ni prioriterar vem som står i centrum: medarbetarna, kunderna, ägarna?

”Vi bestämde oss för en linje att hålla oss till. Vi hade tidigt fokus på de drabbade och deras anhöriga. Annars hade organisationen stretat i många olika riktningar. I första fasen tänkte vi varken på hur det skulle drabba oss ekonomiskt eller på vad våra ägare skulle säga. Och så utgick vi ifrån det värsta.”


3. Lita på din kunskap
Som chef är du både van vid stress och att lösa problem. Du har också en djup kompetens inom din bransch. Lita på den. Men glöm inte bort att ta hand om dig själv. Utan sömn, mat och återhämtning är det lätt att du kroknar. 

”Jag gick in i min yrkesroll, som jag har mycket rutin i. På jobbet blir jag lugnare när det blåser snålt. Jag var också noga med sömnen. Vi införde tidigt treskift, så att ingen skulle jobba 24 timmar om dygnet. För att få ett avbrott gick jag alltid en runda runt kvarteret när jag kom hem.”

4. Var generös med information
Försök vara så öppen som möjligt med vad som händer. Ge även information till de i verksamheten som inte är direkt berörda. Annars är det lätt att ryktesspridningen sätter igång. 

”Alla, verkligen alla, inom företaget berörs när en kris inträffar. Även de som inte står på barrikaderna måste få information under krisen och debriefing efteråt.”

Debriefing  är en genomgång efter krisen där man diskuterar vad som hände. Medarbetarna får då chans att tala om sina känslor och erfarenheter av krisen. En typisk debriefing äger rum 1-3 dagar efter en traumatisk händelse. Oftast handlar det om ett möte som varar i 2-3 timmar. På det sättet bearbetar man stressreaktionen snabbare och kan återhämta sig. Man kan också erbjuda samtal med psykolog eller terapeut till dem som drabbats hårdats av krisen.

5. Öva, öva, öva
Har din verksamhet inte drabbats av en kris än? Bra, då har du chans att förbereda dig. Att öva är nämligen nyckeln till bra krishantering, enligt Lottie Knutson.

På Fritidsresor har man krisövningar vartannat år, exempelvis tränar man på fingerade hotellbränder.

”Många företag och organisationer har fina krisberedskapspärmar, men de har aldrig provat sina teorier i praktiken. Som chef vet man inte hur man reagerar under hård press förrän man får öva på det. Så mitt bästa tips är att öva regelbundet. Man är skyldig sina medarbetare att testa organisationen under hård press. Varenda gång vi har övning på Fritidsresor så ser vi saker som behöver förbättras i vår krisplan.”


Av: Maria André

publicerat 2008-04-01


Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:

.:

Efter Tsunamikatastrofen i Thailand har jag ofta tänkt på Lottie Knutsson och hur hon lyckades göra ‘allting rätt’ medan regeringen lyckades göra ‘allting fel’!
Och jag har kommit fram till just det som framhålls i artikeln, nycklen är nämligen ‘att vara förberedd’. Att ha en rationell PLAN samt att ha TRÄNAT på denna plan. Knutsson tänkte förutom på katastrofen, dess konsekvenser och anhöriga, DESSUTOM på sin personal, vilket resulterade i ett professionell hantering av katastrofen, till skillnad mot för regeringens hantering, där Danielsson-banden FORTRARANDE är ett mysterium. Att människor reagerar olika vid katastofer är ett välkänt faktum, men jag tycker ändå att Sveriges regering inte är ‘vanliga mäniskor’ utan ett institution som borde ha varit mer förberedd för en katastrof än vad den var, även om man som Leila Freivalds var på teater och liksom Knutsson inte visste om det var ett skämt eller ej. Övning och rationellt handlande inte bara på micro, utan framförallt på macro nivå borde vi kunna kräva när en katastrof som denna sker.


HPD:

Sant Knutson gjorde ett berömvärt arbete.  Förberedelse är grunden för ett gott lagarbete i kris.
Den egna personalens väl och ve är ockå viktig, mat, vila och en bra avlösning med en bra informationsöverföring.



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Administration

Hjälp – vi drunknar


Magdalena Andersson
Foto: Johannes Helje

Magdalena Andersson - en vinnarskalle


Pekka Viljakainen

En typisk finnjävels bekännelser


Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Annons:

Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna

Johens: Rent dravell

2

Kommentarer


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Annons:


Hur ska Anneli minska ledningsgruppen utan att få alla emot sig?
Chefs expert, professor Lars Strannegård, ger svar.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«