


Vid årsskiftet tar kronprinsen Hans Vestberg över hela kungariket Ericsson. Grabben som aldrig kunnat sitta still kan mycket väl vara det bästa som har hänt koncernen sedan … ja, i varje fall T28.
Artiklar som länkar till denna:
publicerat 2009-10-19




(3/5), baserat på 4 röster




(5/5), baserat på 3 röster
Ett företag som ericsson behöver en vinnarskallen som Hans. Behövs nya anda, nya filisofy, stategi anpassade till den konstiga globala utveckling. Vi vanliga ser globen på ett annan vinkel men stor ledare ser från det anrda vinkel. Därför är det alltid vara först att hinna och fatta det rätta beslutet innan många andra. Där har Hans en stor fördel plus en snabb sportmanship. Ericsson är ett stort varumärke för Sverige. Jag är stolt för Sverige och därför har du ett stort ansvar gentemot företag Ericsson likaså hela Sverige. Lycka till Mr. Hans i andra ord Mr. Sverige.
Kommentera artikeln:
Peter Reivall: I stort tillämpligt även i mindre företag som arbetar med en aktiv styrelse. Särskilt punkterna 3, 4 och 5 fann jag bra.
1
Kommentar
Få koll på trender och tendenser
Det är trendigt att vara trendig, men att ha modekoll vid sidan av jobbet räcker inte. Som chef har du också nytta av att känna till de absolut senaste managementtrenderna.
1
Kommentar
Annons:
11
Kommentarer
5
Kommentarer
Det är inte bara att skriva ett anställningsavtal och sedan är det klart. Nu har forskningen visat att det psykologiska kontraktet är minst lika viktigt för den rekryterade. Det psykologiska ... Läs mer
Hej!
Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em
Av: StefanM
Sedan urminnes tider har människan försökt, med olika knep, utröna
om den andre ljuger eller ej. …
Ur forum: Konflikt & dilemma
3 svar
02/04/2012 04:29 em
Av: ake strengnell
I de flesta anställningsärenden är personligheten - främst tillförlitligheten,
den tyngsta faktorn. Det är därför märkligt …
Ur forum: Karriär & kompetens
10 svar
01/15/2012 03:24 em
Av: ake strengnell



Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.