Sök på Chef.se
Chef logo

Fredag 25 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Räddaren i nöden
Cheftest. Hon tillträdde som lugnet själv i en skamfilad organisation. Röda Korsets generalsekreterare Ulrika Årehed Kågström har ökat insynen, återupprättat förtroendet och ingjutit nytt mod. Men nu är det krisläge igen.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna
Faxander

»Man måste visa att man klarar uppgiften«

Olof Faxander tog över som vd på stålverket i Degerfors som 28-åring och mötte starkt motstånd. På Stora Chefsdagen berättade han om sin syn på ledarskap i motgång.

Annons:
Hur var det att komma som 28 åring till Degerfors och ta över ledningen av stålverket?
»Man måste visa att man klarar uppgiften. Alla nya chefer har en uppförsbacke.
När jag som 28-åring skulle få jobbet som vd kom metallbasen in till mitt rum och sa: "De har satt dig som chef för att underlätta nedläggningen. Och vi på Metall kommer att göra allt vi kan för att motbarbeta det.
Han kom senare och erkände att han hade haft fel om mig och tyckte jag gjorde ett bra jobb.
Det som fick honom att ändra uppfattning var att jag hade jobbat i ett halvår i verksamheten, tillsatt en ny ledningsgrupp, tagit bort surdegarna och startat ett utvecklingsprogram och visat handlingskraft. Egentligen bara det som folk förväntar sig av chefer.

Man måste med öppet sinne gå in i alla situationer man ställs inför. De stora problemen åker uppåt i organisationen hela tiden.
Ibland kan man känna att de hoppar på mig som person, men det är faktiskt inte det som det handlar om.«


Olof FaxanderDu har arbetat i Finland också. Är det skillnad på svenskt och finskt ledarskap?
»En svaghet som ofta lyfts fram i svenskt ledarskap är att man inte är riktigt beslutsmässig.
Att arbeta i Finland var en bra lärdom som svensk chef. De är mycket mera rakt på.
Jag har ofta sett i svenska organisationer att när man bestämt sig och möter motstånd så börjar man vackla. En styrka finnarna har är att de är envisa och genomför saker.«


I SSAB hamnade du för första gången i offentlighetens ljus. Hur var det?
»Det är en oerhörd skillnad. Om du är chef i en hierarki så är nästan 90% av din tid internt arbete. Men om du kommer in som vd i ett publikt bolag tar en mycket större tid upp av extern kommunikation.«


Var du förberedd på det?

»Nej. Man är naiv själv och tänker att man ska jobba på. I och med att jag var ung så blev det mer mediatryck också.«


Olof Faxander borde bindas vid skampålen för allmän bespottning stod det på en blogg med anledning av din lön som vd samtidigt som många miste jobbet.
»Man kan tycka att det är orättvist men man får leva med det. Det hör till jobbet. Man är förbannad några dagar sedan får man se objektivt på det och gå vidare.«


Finns det någon skillnad på ditt ledarskap jämfört med en 40-talist?

»Världen har blivit mer internationell och öppen under min uppväxttid, jämfört med mina föräldrars.
Vi har kanske inte så många förutfattade meningar och vi har fått lära oss att lyssna.«


Bland forna tiders chefer är det inte ovanligt att de skiljer sig, och gifter om sig och skaffar en barnkull till och säger: Nu ska jag ägna mig åt mina barn. Jag försummade de första. Har du tid för dina två söner?

»Allt i livet handlar om prioriteringar. Ju högre chef du blir desto bättre måste du bli på att prioritera. Man glömmer ofta att prioritera de där sakerna som inte är brådskande i livet. Som att ta hand om sig själv och sin familj och träna med mera.
Jag håller helgerna fria när jag veckopendlar. Jag hoppas att inte mina barn kommer att säga att jag inte haft tid med dem.«


Av: Peter Hampus

publicerat 2009-10-01


Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:


Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Administration

Hjälp – vi drunknar


Magdalena Andersson
Foto: Johannes Helje

Magdalena Andersson - en vinnarskalle


Pekka Viljakainen

En typisk finnjävels bekännelser


Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Annons:

Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna

Johens: Rent dravell

2

Kommentarer


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Annons:


Hur ska Anneli minska ledningsgruppen utan att få alla emot sig?
Chefs expert, professor Lars Strannegård, ger svar.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«