

Cheferna i de tio kommuner som gjort bäst resultat har inte blivit lottlösa, visar en ny undersökning.
Artiklar som länkar till denna:
Majoriteten av de kommuner som gjort bra resultat under de senaste åren har också gett de högsta cheferna rejäla lönepåslag. Det visar en undersökning som fackförbundet Visions tidning har gjort. De kommunala arbetsgivarna och de fackliga organisationerna har kommit överens om att kommunernas ekonomiska resultat ska påverka de anställdas löneutveckling. Men så har inte skett - utom således när det gäller de högsta cheferna.
Den procentuella skillnaden mellan medarbetarnas och chefernas lönepåslag 2008 till 2010 har i genomsnitt varit ganska måttlig i de tio kommuner med bäst resultat; medarbetarna har fått 5,4 procent mot chefernas 6,8 procent. Men i kronor blir skillnaden större, 1 260 kronor till medarbetarna och 3 700 till de högsta cheferna.
Ingrid Boström är ordförande i Vision. Hon kommenterar undersökningen så här i förbundets tidning:
»Jämför man kommunens chefslöner med den privata marknaden är det förståeligt. Vi behöver kompetenta chefer och då måste vi betala, annars försvinner de. Förhoppningsvis kan det på sikt dra upp medarbetarnas löner också.«




(3/5), baserat på 2 röster
Vad är de anställda?
Synonymer: arbetstagare, löntagare, personal
Definition: person som har anställning
Vad är en medarbetare?
Synonymer: anställda, arbetskamrat, kollega
Definition: medhjälpare, kollega
Vad är en chef?
Synonymer: ansvarig, arbetsansvarig, arbetsledare, bas, befälhavare, boss, föreståndare, hövding, ledare, manager, överhuvud, överordnad
Definition: ledare
Kommentera artikeln:

10
Kommentarer
Chef med insikt i OBM: Läs Leif E Anderssons bok om OBM. Allt blir så enkelt och självklart med den kunskapen.
1
Kommentar
Annons:
1
Kommentar
Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr…
3
Kommentarer

3
Kommentarer
1
Kommentar
1
Kommentar


2
Kommentarer
CHEFTEST
Klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna? Chef testar Röda korsets generalsekreterare.
MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.
UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.
