


Fotnot: Personen på bilden har inte någon koppling till Dilemmat.
Dilemmat.
En anonym chef har en medarbetare som drabbats av dödsfall i familjen. Hon har svårt att prestera på jobbet. Vad ska chefen göra?
Artiklar som länkar till denna:
Hej, frågan är om man någonsin kommer tillbaka till sitt forna jag efter att ha förlorat en nära familjemedlem? Jag skulle nog göra lite av allt faktiskt. dels så verkar det ju vara väldigt kort tid efter makens bortgång så hon behöver förmodligen lite tid. Men jag skulle samtidigt erbjuda henne en samtalskontakt hos företagshälsovården, och där kan du som arbetsgivare prata med dom om att diskutera med henne hur hon ska kunna förhålla sig till sitt arbete proffessionellt och samtidigt klara av att sörja klart. Jag skulle inte acceptera att min medarbetare tackade nej till det. På jag tror inte att du som chef i det här läget skall disktuera hennes bristande förmåga just nu, utan låta samtalskontakten sköta det. Men i längden måste man nog tänka sig det och då ur utgångspunkten att man förstår hennes situation men att man så småningom måste kunna sköta sitt arbete och hantera sorgen samtidigt.
Jag tror du får acceptera att denna person kommer vara en “lågpresterare” under en ganska lång tid framöver.
Dels kan hon behöva hjälp att berbeta sin sorg. Det finns bra och effektiv hjälp att få (KBT). Inget som jobbet kanske borde stå för men du kanske kan hjälpa till att förmedla kontakten?
I övrigt borde du kanske fundera på att hyra in någon som kan avlasta under en period?
Du kan inte förvänta dig att någon som förlorat en nära anhörig ska fungera “som vanligt”. Det tar olika lång tid att komma igenom sorgearbete men tid tar det. Jag skulle i detta läge ta in någon som kan utföra delar av hennes arbete för att inte ytterligare förvärra hennes situation och för att få arbetet att fungera. Samtidigt måste man kunna kräva att hon ser till att få stöd någon annanstans om hon inte vill prata med dig och vill arbeta istället för att vara sjukskriven.
En sorgeprocess tar ca 3 år. Man kan inte snabbspola en sådan. Sorg måste få ta sin tid oavsett KBT och annan sorgebearbetning. Inkapslad sorg ger långvarigt kanske livslång “handikapp”. Du kan bara ge henne tid och försöka att inte ställa för höga krav samt prata med dina övriga medarbetare att ta ett större ansvar.
Jag förstår att du känner dig villrådig i en sådan situation. Har själv förlorat ett barn och återgick till arbetet i princip omedelbart. Det passade mig bäst och jag hade inga problem med att prestera. “Prestationsproblemet” fanns däremot på hemmaplan. Som flera andra har sagt här så tar sorgearbetet tid. Det är olika men 2-3 år är ganska vanligt. Som chef har du ett ansvar för såväl verksamheten som för din medarbetare. När det gäller verksamheten håller jag med om att du skall försöka avlasta genom extern eller intern hjälp. Du hamnar då i en situation där du förmodligen måste förklara detta för din medarbetare vilket kan vara svårt utan att du uppfattas som kritisk. Här kan jag inte ge några råd eftersom det inte hände mig. När det gäller övrigt stöd till henne i hennes sorgearbete är det inget du/företaget har att göra med. Du kan ABSOLUT INTE ställa krav på att hon skall söka hjälp, det är helt upp till henne själv. Det är dock jättebra att du har ebjudit henne hjälp. Om hon vill prata med dig så skall du ta detta som en stor komplimang. Det betyder att hon har ett stort förtroende för dig men bli inte besviken om hon inte vill. Om hon någon gång öppnar sig så tänk på att inte försöka “lösa hennes problem” utan lyssna, lyssna och lyssna. Många (däribland jag själv) har/hade ett behov av att prata om samma saker om och om igen vilket säkert kan vara tjatigt men så är det. Tänk också på du inte behöver vara världens bästa chef och göra allt rätt. Som i de flesta situation räcker det med att du försöker och med största sannolikhet är tillräckligt bra. Lycka till!
Det finns en tystnad kring död i Sverige som gör det än svårare att prata om ämnet för den drabbade. Att förlora sin livskamrat är en av de händelser som frammanar allra mest ansträngning i en människas liv. Sorg handlar om att återskapa balansen som sätts i gungning. Det krävs omprövning och acceptans av livets nya premisser samt att hitta reda på och förhålla sig till den sårbarhet man ställts inför. Det tar väldigt lång tid och än längre om man inte kan prata om det.Tyvärr måste man vilja själv för att eventuell hjälp ska hjälpa. En bra hjälp är att gå i samtalsgrupp. Den behöver inte vara ledd av proffs. Ofta är den allra bästa hjälpen att få träffa andra i samma situation. Man kan lättare prata om det som hänt med andra som är i samma situation.
Du kan inte framtvinga någonting, det gör än mer skada. Att du erbjudit ditt “öra” är det bästa du kunnat göra. Stå fast vid det och visa ingen otålighet även om du känner den.Du måste hitta andra gemensamma lösningar under en övergångsperiod. Du bör vara beredd på att det varar i flera år. Hon kommer själv att upptäcka att hon brister i koncentration men det tar oftast minst ett halvår innan den insikten infinner sig. Innan dess är man inte heller mottaglig för hjälp. Lycka till
1 Var tydlig med att du har respekt för att hon genomgår en av sina svåraste perioder i livet
2 Visa beredskap att lyssna men ta inte på dig alltför mycket stödjande samtal, det tar mycket tid och kraft och du är inte proffs på det
3 Rekommendera terapeutisk hjälp och påminn om att företaget kan bistå med finansieringen
4 Var tydlig med att du måste ta hänsyn till företagets kunder och resultat
5 Var tydlig med att du inte har samma prestationskrav som tidigare
6 Ge henne inte alternativet att avstå från resursförstärkning eller minskad arbetsbörda under en period
7 Tolerera starka känsloyttringar i anslutning till beslut som hon ogillar
8 Informera medarbetarna om situationen och att den drabbade kollegan mår bäst av att bli behandlad som vanligt
9 Följ upp hennes arbete och förändra (öka eller minska) när du ser att det behövs
10 Ha inte för höga krav på dig själv: detta är en svår situation med både framgångar och bakslag
Jag tror som flera ovan att du nog måste acceptera att hon kommer att vara lågpresterande under en tid. Däremot bör hon erbjudas samtal med någon, kanske bör du också se till att hon faktiskt antar det.
Att hon har det svårt innebär inte att du inte ska fortsätta att ställa krav på henne. Om du slutar med det är risken att hon växer in i en situation som varken hon eller du skulle uppskatta. Höj inte ribban för högt bara, testa av henne och höj när det känns rätt. Följ upp oftare än du kanske behövde innan. Kanske vill hon vara ifred, men då bör hon hellre vara hemma än på arbetsplatsen.
“Det har nu gått några veckor sedan begravningen, men hon har fortfarande inte kommit tillbaka till sitt forna jag. Hon missar deadlines och presterar inte lika bra som tidigare.”
Jag blir väldigt bekymrad när jag läser detta. Det låter som att du är förvånad. Jag förstår att du är bekymrad och inte vet hur du ska hantera situationen. Har man inte varit i nära kontakt med ett sorgearbete är det svårt att veta hur man ska agera och vad man kan förvänta sig. Vad har du själv som chef för hjälp? Har du en mentor eller annan samtalspartner att vända dig till, någon med lång erfarenhet av ledarskap och personliga relationer? Om inte - skaffa dig en omedelbart! Du har ett stort ansvar: för din verksamhet, för era kunder, för din medarbetare i sorg och för dina andra medarbetare. Det är en oerhört svår balansgång och du måste klara av den. Du behöver inte vara världsbäst på det här och du har full rätt att göra misstag utan att världen går under, men du behöver behålla din egen och dina medarbetares energi, och om ni börjar känna er tyngda under den nya situationen finns risken att någon mer (du?) börjar må dåligt. Jag tror inte att det räcker med att få sporadiska - om än väldigt goda - råd på en webbsida, utan du behöver någon att bolla med under en lång tid.
Jag tror liksom de flesta andra här att din medarbetare behöver få slippa alltför hårda krav under en tid, och det bästa du kan göra då är att ta in någon som kan avlasta er. Du bör vara beredd på att sorgearbetet tar tid och att det måste gå i den takt som passar din medarbetare. Erbjud samtalshjälp genom företagshälsovården eller annan bra kontakt, men kräv inte att hon ska tacka ja till den. Visa bara att den hjälpen finns, och återkom med erbjudandet längre fram så hon förstår att hjälpen finns där när hon är mogen att ta emot den.
Jag tror att det är bra att hon är på jobbet, även om det kanske är bra för henne att vara hemma någon eller några veckor i början. När hon är på jobbet ska hon ha rätt att dra sig undan, men inte tillåtas isolera sig. Hon kanske inte kan engagera sig i allt som händer, men hon får se hur livet faktiskt fortsätter trots det som hänt, och hon får höra alldagligt prat och skratt. Så småningom kan hon själv åter både engagera sig och skratta, även om det kanske tar tid och även om det kanske kommer många och långa perioder när hon växlar mellan skratt, gråt och uppgivenhet.
Sorg är en lång process som inte kan styras. Ha tålamod. Man kan tro att någon slutat sörja för att hon skrattar allt oftare. Så är det inte, men med tiden får andra delar av livet mer utrymme, sorgen blir mer hanterlig och hoppet och livsglädjen kommer tillbaka.
Viktigt att komma ihåg är att sorg *kan* leda till depression. Därför är det extra viktigt att en sörjande person har ett bra socialt nät omkring sig som kan uppmärksamma varningssignaler i tid.
Att medarbetaren har behov för att arbeta betyder inte att hon _kan_ arbeta. Jag skulle vara ärlig och förklara att hon i sin sorgreaktion inte kan förvänta att kunna prestera i den nivå som företaget önskar. Så erbjuda 2 alternativ:
1. Annan tjänst (med mindre ansvar) under en avtalad period (1-2 månader), eller
2. Nedsat tid med nedsatta arbetsuppgifter - men det måste vara något du själv menar att hon kan klara.
Den del av tjänstetiden som hon inte arbetar kan hon klara med en delsjukskrivning. För det är nivå med en depression att vara sörjande. Man är alltså inte frisk.
Det svåra - som chef - är att inte bli ömkande i situationen. Det är viktigt att du är klar och tydlig, så hon vet var hon har dig, kan lita på dig - även om hon kommer att hata dig för att du inkräktar på hennes arbetsliv.
Om du inte reagerar riskerar du att hon hänger och dinglar i limbo hur länge som helst.
Vi ska värna om varandra, men jobbet är inte en social inrättning som vi kan tära på för att få livet att fungera. Till syvende og sidst så ska arbetsplatsen fungera för alla.
Det har gått 14 dagar sedan hennes man dog och du är förvånad över att hon inte har kommit över detta än…
Vad är detta? Människor är inte robotar. De är varelser med känslor. Har du någon gång älskat någon som har dött?
Kommentera artikeln:
Peter Reivall: I stort tillämpligt även i mindre företag som arbetar med en aktiv styrelse. Särskilt punkterna 3, 4 och 5 fann jag bra.
1
Kommentar
Få koll på trender och tendenser
Det är trendigt att vara trendig, men att ha modekoll vid sidan av jobbet räcker inte. Som chef har du också nytta av att känna till de absolut senaste managementtrenderna.
1
Kommentar
6
Kommentarer
Annons:
5
Kommentarer
6
Kommentarer
Nätbrotten exploderar, skriver Computer Sweden. Det handlar ofta om något av nedan tre kategorier av brott:Dataintrång"Hit hör brott som innebär att någon olovligen bereder sig tillgång till ... Läs mer
När man blivit kallad till intervjuer förväntar man sig att bli bemött med respekt eller som en …
Ur forum: Karriär & kompetens
1 svar
02/12/2012 09:10 em
Av: Bergsarbetare
Har under min karriär kunnat konstatera ett fenomen (och en bekräftelse på diskriminering) när akademiska par anställs …
Ur forum: Karriär & kompetens
1 svar
02/12/2012 11:04 fm
Av: Diskad Lisa
Hej!
Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em
Av: StefanM



Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.