

Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar – och vinner både en massa tid och munterhet.
Artiklar som länkar till denna:
publicerat 2010-12-08




(4/5), baserat på 32 röster
HAHAHAHA, den “snor” jag direkt, skulle tycka det var gigantiskt roligt att få se folk göra armhävningar… TACK!
Är det första april idag eller!? Om en med glimten i ögat…en idiotgrej.
Idioti. Passar kanske bra på Citroen.
»Den kom spontant under ett jultal. SKITPRAT!
Iden fick han av sin tidigare chef Jari Kohonen.
Hur kan effektivitetsvinsten vara gigantisk? Har Citroen mätt eller? Att en välavlönad anställd som är sen ska slösa ÄNNU mera tid på att göra armhävningar är för mig helt otroligt. På vilket sätt bidrar armhävningarna till ökad försäljning och bättre bilar?
Snarare raserar dem väl företagskultur och stolthet? Dessutom är det sånt här som gör att vi chefer får dåligt ryckte, vi lite mer seriösa försöker bygga en företagskultur genom att medarbetare känner sig delaktiga och engagerade. Inte genom armhävningar…
Snygg peruk!!
Stört skönt. Min nya idol! Alltid kul med lite glimt i ögat. En normalbegåvad person förstår väl vinken.
Om armhävningar krävs för att få slut på “»Folk kom sent, hämtade kaffe, snabbsvarade i mobilen och inte sällan fick det senast sagda repeteras.«” så fungerar det ju bra! Borde inte behövas men när anställda själva inte fattar det självklara så får man ju hjälpa dom.
Att inte ha koll på sin möteskultur kan iof skapa kreativa lösningar. :-)
Det flesta tycker att det är självklart att inte komma för sent. Ordet självklart är ju som det står, nämligen “klart för mig själv”.
Människor kommer ju inte för sent för att de vill ta energi av andra. Precis lika lite att människor går in i ett möte och vill att det skall bli dåligt.
Ändå kommer människor för sent, ändå är hälften av alla möten kontraproduktiva etc.
Människor gör saker för att de kan!
Därför kommer inget företag till rätta med detta förrän de börjar jobba med sin möteskultur på en ledningsstrategisk nivå.
Mötes och e-postuppror!
Möten skall ge energi och inte ta energi.
Micke, mötesevangelist
Det var det vidrigaste jag hört på länge. Mobbing, sammanblandat med fysisk misshandel.
Nej, aldrig nånsin jag kommer att köpa en bil av detta märke så länge en sån galning är chef där. Borde polisanmälas!
Ger vinsten i produktivitet bättre service hos Citroën? Om de missar utlovad leverans eller slarvar vid service….får Magnus göra armhävningar? Jag hade föredragit att läsa artikeln den 1:a april.
Gammal beprövad metod.
Armhävningar är dock inget straff utan en belöning.
Now theres a plan. Push-ups.
Ni som frågar om armhävningarna bidrar till effektiviteten? NEJ, så klart inte… Men eftersom ingen vill göra armhävningar inför en grupp med blickarna riktade mot sig, så är ju det ju ganska lätt att undvika det. Genom att komma förberedd och i tid.
Möten är olika viktiga, en del har andra viktiga samtal osv….men visst det det är straff som resulterar i åtlytnad. kanske mer ger en kick åt fystningen. men att se en officetjej utföra detta och en stram kontorsnisse, jp det kan ge en kick! Kräver nog jämnåriga yngre medarbetare.
Nja, känns som fysisk bestraffning och det gillar jag inte. Dock körde jag en tid med att byta mötesrum direkt när mötet började så att de som kom försent inte hittade rätt. Det hade en betydande påverkan på punktligheten. Tog dock en viss tid.
Verkar ju vara ett effektivt sätt att bli av med gamla och sjuka som inte hinner stappla till eviga möten i tid. :-)
Trams!!!!
Lysande! Det är ju gratis motion på arbetstid! Vore bra om alla kom försent varje dag!! Brilliant!!
Ifall jag arbetade på den här arbetsplatsen skulle jag alltid komma en 45 min försent. Slippa mötet, betalt träninspass och sovmorgon/siesta. Vad mer kan man begära?
Det verkar inte som en enda riktig Chef har lämnat en kommentar. Ni missar hela poängen. Det verkar även som Magnus inte gjort en poäng av det.
-Möten ska inte vara ett självändamål. Ett möte ska föra arbete framåt. Kopplar ni ihop konstigheter med mötesrutin så tappar ni sikte på verksamheten.
Skärpning!
Magnus: Se till att ha BRA möten.
Ni andra: Var inte så förbannat skenheliga!
/Pioter
Jag tycker det är bra. Osvenskt, manligt och ärligt. “Give me five, gentlemen!”
Men allvarligt: hur går denne man iland med sån skit?
Uppställning !!!!
Lite insperation från gamla tider…...:-)
Idioti! Karl´n kan inte vara klok!
Det finns bättre sätt att leda och motivera!
Med den frisyren kan man vänta sig vad som helt!
Skriver ni om hur idiotiska påhitt hur som helst?
Otroligt dålig idé. GÖR nån verkligen armhävningar? Skulle själv aldrig göra det! Mansgrisaktigt och riktigt ålderdomligt sätt att tänka/agera för en modern ledare.
Underbart! Mötesdisciplinen är verkligen obefintlig från vissa medarbetare, jag har infört “dummeböter” (snott från en leverantör) som innebär att man måste bjuda på fika när mobiltelefonen är på. Armhävningar är bättre för figuren.
Hahaha! Jag ÄLSKAR det! Detta är ett underbart sätt att få personalen i tid. Tråkigt att det är så många som reagerar negativt. Sluta ha en pinnar i rumpan, detta är kul.
Beteendet hör inte hemma i svenska företagskulturer 2012
Taktiken är troligen hämtad från 1700-talet
Samma typ av belöning vi hade på Kustjägarskolan - detta är inget nytt!
Om man kan ljuga om en sådan liten oviktig detalj som var idén kom ifrån så kan man ju lätt förstå vad man kan ljuga om i övrigt. Särskilt som många vet att det inte var hans påhitt. Om man går ut i media och säger att alla förstår att det är med glimten i ögat men folk som jobbar med människan upplever något helt annat, så är det knappast en chef att beundra. För övrigt är peruken skitäcklig.
Bra initiativ Magnus som dessutom ger dina medarbetare snygg muskeltonus över pecs, främre deltamuskeln och triceps.
Kommentera artikeln:

10
Kommentarer
Chef med insikt i OBM: Läs Leif E Anderssons bok om OBM. Allt blir så enkelt och självklart med den kunskapen.
1
Kommentar
Annons:
1
Kommentar
3
Kommentarer
16
Kommentarer

1
Kommentar
1
Kommentar


2
Kommentarer
CHEFTEST
Klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna? Chef testar Röda korsets generalsekreterare.
MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.
UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.
