Sök på Chef.se
Chef logo

Fredag 25 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Räddaren i nöden
Cheftest. Hon tillträdde som lugnet själv i en skamfilad organisation. Röda Korsets generalsekreterare Ulrika Årehed Kågström har ökat insynen, återupprättat förtroendet och ingjutit nytt mod. Men nu är det krisläge igen.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna

Den nya tidens julgåva ñ så här gör du

Vill du skänka till välgörenhet i stället för julklappar? Hoppa över den vanliga checken till välgörenhetsorganisationen och pröva de nya sätten.

Annons:
Du bidrar som vanligt med några tusenlappar till den stora miljöorganisationen och skickar ut ett mejl till dina kunder att det inte blir några julklappar i år heller. Pengarna går till välgörenhet i stället. Men hur kan du visa för dina kunder att du verkligen skänkt pengar? Ta det lugnt, nu har välgörenhetsorganisationerna fattat problemet.

I dag finns flera sätt att bidra till välgörenhet men ändå få något i utbyte. På sajten bidra.nu finns till exempel länkar till julpresenter där vinsten går till hjälpverksamhet. Eller vad sägs om en evighetsficklampa, sydafrikanska blockljus eller varför inte låta dina kunder bli isbjörnsfaddrar? Men även en klassisk julkorg kan kännas mer värdefull om den är fylld med fair trade-produkter.

Vill du undvika julklapparna helt och endast skänka pengar erbjuder flera organisationer tackkort och andra sätt att visa ditt stöd. Hos Barncancerfonden kan du till exempel köpa ett gåvopaket för 5 000 kr. Du får då 50 stycken julkort och ett inglasat diplom. Företag som bidrar till Röda Korsets verksamhet får en banner till företagets hemsida och får synas med företagsnamnet på Röda Korsets sajt.

Av: Johan Sandgren

publicerat 2007-11-23


Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:

.:

Fortsätt att skänka pengar men inte på kunders och medarbetares bekostnad.
Julklappar till medarbetare och kunder ger vi för att visa uppskattning och tack a för gott samarbete ,, Man stärker och bekräftar relationer helt enkelt. Varför inte skänka pengar från vinsten istället?
Hur gör vi privat när vi skänker pengar? skryter vi för alla att vi har skänkt pengar, och det för vår för vår image skull, eller gör vi det för enda målets skull ?
Skribenten kan ju börja med att skänka bort barnens julklappar.

Så frågan är. Är det bra för ett företags image att ge pengar som är budgeterat för personal och kundrelationer. Eftersom man talar om för alla vad bra man gjort så vill man alltså styra imagen och säga till alla att man bryr sig om.

Då återstår frågan tycker personal och kunder att man bryr sig?
Utan bra personal och utan kunder är ett företag ingenting.


Vivian:

Detta är det värsta som finns för både anställda och kunder. Företaget solar sig i glansen från den politiskt korrekta gåvan medan de anställda står där tomhänta! Och vad tror ni kunderna säger?

Skänk gärna pengar till välgörenhet men se till att ha en separat budget för det!



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Administration

Hjälp – vi drunknar


Magdalena Andersson
Foto: Johannes Helje

Magdalena Andersson - en vinnarskalle


Pekka Viljakainen

En typisk finnjävels bekännelser


Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Annons:

Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna

Johens: Rent dravell

2

Kommentarer


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Annons:


Hur ska Anneli minska ledningsgruppen utan att få alla emot sig?
Chefs expert, professor Lars Strannegård, ger svar.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«