Sök på Chef.se
Chef logo

Fredag 25 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Räddaren i nöden
Cheftest. Hon tillträdde som lugnet själv i en skamfilad organisation. Röda Korsets generalsekreterare Ulrika Årehed Kågström har ökat insynen, återupprättat förtroendet och ingjutit nytt mod. Men nu är det krisläge igen.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna
Nyamko Sabuni

»De som ser prydliga ut går längre«

Ministern Nyamko Sabuni gör ett inlägg i skönhetsdebatten. Hon menar att ledare som ser prydliga ut och kan kommunicera lyckas bättre.

Annons:

Chef har tidigare skrivit om de växande kraven på chefer att se bra ut. Men jämställdhetsminister Nyamko Sabuni menar att ledare inte behöver vara klassiskt »snygga«. Däremot ska man se proper och välklädd ut.



»De som ser prydliga ut och kan kommunicera, de kommer att gå längre. En person som visar att han eller hon tar hand om sig själv, upplevs också som aktiv på andra områden«, sa hon på måndagen på en paneldebatt i Stockholm om framtidens arbetsmarknad.

 

De senaste åren har forskning visat att estetisk kompetens, alltså ett attraktivt utseende, väger tungt i serviceyrken. Nyamko Sabuni är kritisk.

»Ingen vill ha en person med estetisk kompetens om han eller hon inte har social kompetens.«

 

För kvinnor i näringslivet kan det till och med vara en nackdel att se alltför bra ut, sa en annan paneldeltagare.
»Studier visar att om man ska göra karriär som kvinna i näringslivet får man inte vara för snygg, då uppfattas man som oseriös«, sa försäkringsbolaget Ifs kommunikationsdirektör Katarina Mohlin.

Nyamko Sabuni tror att arbetsgivare i framtiden blir mer öppna för att månniskor har olika utseenden.

"Vi behöver jobba längre i Sverige. Och vi behöver fler som jobbar i hög ålder. Då kan vi inte rata någon på grund av att den har rynkor.«

 

 

 

Av: Maria AndrÈ

publicerat 2008-05-26


Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:


Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Administration

Hjälp – vi drunknar


Magdalena Andersson
Foto: Johannes Helje

Magdalena Andersson - en vinnarskalle


Pekka Viljakainen

En typisk finnjävels bekännelser


Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Annons:

Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna

Johens: Rent dravell

2

Kommentarer


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Annons:


Hur ska Anneli minska ledningsgruppen utan att få alla emot sig?
Chefs expert, professor Lars Strannegård, ger svar.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«