

En chef är ofta även förälder. Vd:ar och verkschefer ligger högst upp på listan över de yrken där flest har barn. Det visar en undersökning från Du&Jobbet.
Artiklar som länkar till denna:
91 procent av manliga vd:ar och verkschefer har barn. Det visar en undersökning som tidningen Du&Jobbet beställt från SCB (Statistiska centralbyrån).
Klara Adolphson, jämställdhetsexpert hos Ledarna, förklarar fenomenet med att många chefer är lite äldre och därför är det vanligare att man har hunnit få barn. Hon har också en annan teori:
»De flesta chefer är medelålders heterosexuella män med en fru som tjänar mindre och tar ansvar för hem och barn«, säger hon till Du&Jobbet.
Minst vanligt med barn är det bland yrkena manliga biblioteksassistenter, manlig kassapersonal, män inom övrigt servicearbete, manliga kundinformatörer, manliga köks- och restaurangbiträden.
Här har har färre än 58 procent barn.
Bland kvinnor är majoriteten föräldrar inom yrken som speciallärare, vård- och omsorgspersonal, maskinoperatörer, kvinnliga förskollärare/fritidspedagoger och kvinnliga barnmorskor. Här har 89 procent barn.
publicerat 2009-04-29
Kommentera artikeln:

10
Kommentarer
Chef med insikt i OBM: Läs Leif E Anderssons bok om OBM. Allt blir så enkelt och självklart med den kunskapen.
1
Kommentar
Annons:
1
Kommentar
3
Kommentarer

1
Kommentar
1
Kommentar


2
Kommentarer
CHEFTEST
Klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna? Chef testar Röda korsets generalsekreterare.
MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.
UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.
