Sök på Chef.se
Chef logo

Lördag 4 februari 2012

 
Annonser:









STARTSIDA

CHEFENS VERKTYG

UTBILDNINGAR

NÄTVERK

EVENEMANG

BLOGGAR

CHEF.EGO

EXPERTERNA

CHEFSJOBB

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF

FAKTA OM CHEFER


Arbetsförmedlingens chef får toppbetyg
Ena stunden kramas hon, andra gormar och skäller hon och sätter ner foten så hårt att medarbetarna känner sig överkörda. Generaldirektören för Arbetsförmedlingen, Angeles Bermudez-Svankvist, har temperament men hamnar högt i Ledarligan.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna

Bli en buddhachef

Vad har Buddha att lära dig som chef? En hel del faktiskt. Här har du fem praktiska tänkvärdheter som du kan ha nytta av i ditt ledarskap.

Annons:

Buddhachef – låter det flummigt? Men det är det inte. Buddhismen är en mycket praktisk religion och livsfilosofi.

Den har en metod för att vi ska hitta vår egen inneboende styrka och visdom för att kunna påverka vårt eget och andras liv i en positiv riktning.

Det finns all anledning att titta närmare på metoden för den som är ledare, inte minst för att få energi att orka mer, och att bli mer närvarande i vardagen. Om du lyckas utstråla ett lugn påverkar det alla i din omgivning.

Buddhister har ingen gud, de tror i stället på den universella lagen om orsak och verkan. Det du gör påverkar andra och tvärtom.
Du kan åstadkomma förändringar, men de måste börja med dig själv.


Buddhistisk visdom …


...om sinnesro

Meditation är grundläggande för buddhister inom alla olika riktningar och varianter. Att lära sig meditera ordentligt kan ta tid, för att inte tala om att sitta i lotusställning. Där kan det ta stopp direkt.

Men du kan börja med en lättvariant. Fem minuter av stillhet på sängkanten morgon och kväll, den tiden kan de flesta ta sig. Du förbereder dig för dagen och på kvällen kan du reflektera över det som hänt.

Sitt ner, rak i ryggen, med båda fötterna på golvet, och koncentrera dig på din andning. Räkna gärna från ett till tio och börja om igen. Samtidigt låter du tankarna flyga fritt, tipsar zenläraren Sante Poromaa.

Meditation ger sinnesro, men också energi att ta itu med saker och ting.
Dessa korta meditationsstunder morgon och kväll ger dig kraft att hantera vardagen och lösa problem.


... om närvaro

Närvaro är centralt inom buddhismen. Framtiden är en fantasi, det är vad vi gör här och nu som är avgörande. Medveten närvaro, på engelska ”mindfulness” har blivit ett begrepp inom psykologin, och det mesta är knyckt från buddhismen.

Självklart är det bäst att koncentrera sig på det man håller på med för att få bra resultat. Därmed inte sagt att det är enkelt. Det kräver träning.

Tänk på vad som ibland händer dig i samtal med en medarbetare. Tankarna far iväg. Du tänker på vad du själv ska säga, du ska ha ett möte senare på dagen som du behöver förbereda, du är upprörd över ett gräl på morgonen.

Du gör allt annat än koncentrerar dig på och lyssnar på den som sitter framför dig. Därmed missar du en massa möjligheter att faktiskt få till en bra relation er emellan. Du kan dessutom gå miste om viktig information som ligger under det medarbetaren faktiskt säger, genom att inte vara lyhörd för sådana meddelanden.

Du söker klarhet, men står själv i vägen för den.

... om relationer

Relationen mentor–lärjunge är central inom buddhismen. Den som har nått en högre grad av visdom kan och ska hjälpa andra.
Som chef är du en stark förebild som ska försöka föregå med gott exempel. Det betyder förstås inte att du måste vara bäst på allt, men ditt beteende mot andra sprider sig.

Testa följande ska du få se:
Välj en person som du har svårt att fördra, men faktiskt måste träffa med jämna mellanrum. Tänk om och ändra ditt sätt mot den här personen, var lite trevlig i stället för avmätt eller rent av undvikande.

Det är fantastiskt vad som händer. Personen förändras. Snart kommer du att tycka att han inte är så dum ändå. Visst finns det fortfarande drag som du inte gillar, men de har tonats ned.
Det är alltså du som genom ditt förändrade beteende påverkat hans.

Vi kan förändra världen!

... om påverkan

En buddhist ska inte enbart arbeta för sig själv, understryker Fredrik Hultman, vd för Svenska Börsrum och aktiv inom Svenska Soka Gakkai International.

Meditationen, som kan ses som en ganska introvert sysselsättning, har ett vidare syfte, en bättre värld för alla. Men allt börjar och faller med var och en av oss.

Det är viktigt att inse att det finns en värld utanför arbetet. Det finns annars en risk att man förväxlar chefsrollen med sin egen person.
Träffar du många olika människor med olika intressen lär du dig att alla har någonting att ge, på sitt sätt.

Genom att hjälpa andra via ideellt arbete eller bara i vardagen påverkar du också andra att hjälpa till.
Det är dessutom nyttigt (och skönt) att delta i sammanhang där du inte har någon speciell status utan bara får vara dig själv. Du är en bland alla andra, fiskekompis, granne, lekledare, hundägare.


... om måttfullhet

Buddhismen menar att meditation ger en närvaro som lägger grunden för kärlek, medkänsla och klarhet!
Men den säger också att alla goda saker kan vändas i sin motsats.

  • Kärlek, att tycka om, kan om den går till överdrift förvandlas till en vilja att få mer och mer, alltså girighet.
  • Medkänsla, att bry sig om, ligger nära att beskydda och kan framkalla rädsla och illvilja, till och med hat mot en hotfull omvärld.
  • Klarhet, att se klart på saker och ting betyder också att du måste acceptera och släppa taget, vilket kan vändas till likgiltighet.


Varför gör du som du gör? Titta lite närmare på vad som ligger bakom de beslut du fattar. Har du ditt eget bästa för ögonen eller är syftet gott för fler än dig själv?
Blir du medveten om vad som driver dig kan du ta makten över ditt liv och som en sann buddhachef verka för ett bättre resultat.


Fotnot: Artikeln publicerades för första gången i Chef nr 8 2005.

Av: Jane Bergstedt

publicerat 2009-08-05


Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:

.:

Tack, för denna artikel. Jag levde efter detta för många år sedan och mådde mkt bra av det, upplevde att jag kunde “vila i jobbet”. Jag mediterade då och hade god fokus. De sista 20 åren har jag tappat det av olika anledningar, men försöker arbeta upp min koncentration/mindfulness, och så kom denna artikel precis lagom. Hoppas många läser och tar det till sig.
Och tack för en fantastiskt bra tidning!
MVH Yvon Carlzon


Carina:

Tack men nej tack. Ingen ockultism för mig. Tanken är god men den bakomliggande källan är ond. Allt ockult och inom New age har blivit vardagsmat inom sjukvård, psykologi och ledarskap. Dock inte överallt. Buddhismen har ingen gud? Om det är et sätt att skydda för ev rädsla för att det är lite skrämmande med en ev gud, så är det trots allt så att det är andliga krafter som aktiveras. Men det känner få till. Så likväl om man tror på en gud, en avgud eller en kraft får man ändå den bakomliggande källan på köpet.

Av erfarenhet från detta och av omtanke till mina medmänniskor.

Mvh
Carina

Mvh
Carina


.:

Ja Carina, många har skrämts till lydnad och underkastelse av de religösa förespråkarna.Gudarna skrämmer mig inte men de fanatiska anhängarna gör det. Bättre att ha den goda inneboende kraften och kontakten som är min ledsagare och rättesnöre, och så länge det är kärleken som råder tror jag inte att man beöver oroa sig för det bakomliggande. Baksidan av andra religioner har vi ju sett resultatet av allt för väl i historien.
Tack för din omtanke, men nej tack!


Carina:

Ja du Yvon, om du visste hur jag önskade att du hade rätt. Nej det handlar inte om underkastelse eller lydnad. Jag är inte en “religiös förespråkare”. Den goda inneboende kraften du nämner, som du tycker är bättre att ha; ja exakt. Och den är ju din egen eller hur. Och det är ju det som du har i ditt hjärta. Och då blir det ju en liten paradox att du väljer att ta in en extern kraft ändå! Det var inte av “religiös” erfarenhet jag varnade utan av new age/buddha/lotus/chakra/ete/etc jag varnade. Det är inte bara figurer. Det är inte bara någon kosmisk kraft. Om jag stannar bilförare och uppmanar dem att vända om för att det finns ett stup längre fram, finns det en del som vänder och andra som ändå vill köra vidare för att chansa.
Som sagt av erfarenhet o omtanke.
Gör dig själv en tjänst att läsa mer om källan till buddhismen åtminstone:)


calle:

Carina: Jag har svårt att följa ditt resonemang. Vad är det du talar för?
/calle


.:

Calle: Förstår inte riktigt din fråga “vad är det du talar för?”. Jag förklarar gärna om du förtydligar frågan lite. Vad är det du inte förstår i resonemanget? Kan du specificera? /Mvh Carina


Greta:

Håller med Calle. Det är omöjligt att förstå vad du skriver. Jag fattar ingenting av dig Carina.
Vaddå onda krafter? Vad är det för externa krafter som är så farliga?


.:

Ok. Jag ska förtydliga mig lite. Detta med att vara en god ledare att gå före visa vägen, vara ett föredöme etc, är tycker jag är jätteviktigt och en självklarhet! Sedan när man börjar “anamma” vissa läror tycker jag inte att man bara ska “köpa” förslag rakt av utan att kolla vad som ligger bakom. Ingen köper väl en förpackning med ett märke utan förklaring om vad det är man köper? Sedan har jag nog tyvärr antagit att alla är iförstådda med de sk krafter/energier som sätts i omlopp som man promotar som “fyll dig med kraft och energi”, och vaddå det är ju bra, men hur fyller man sig? Och var kommer denna kraft/energi ifrån? Inom buddhismen är det självklart en EXTERN kraft, en universal kraft baserat på olika gudar i deras religion, där man pratar om chakrabalansering, att ta in de andliga energierna och den kosmiska kraft som finns runt om oss enom olika andningstekniker, dvs att “andas in den kosmiska kraften”. Det är alltså inte en inneboende energi/kraft. Det är det jag reagerar på med allsköns new age som ska in på gym, på olika seminarier etc. Självklart upp till var och en och jag menade aldrig att komma med pekpinar. Inte heller att gå omkring i rädsla och aldrig våga se nya saker, nej men att inte köpa allt utan att vara en aning vaksam. Det finns många new age-avhoppare som varnar för detta fenomen, att öppna sig för alllt utan eftertanke.
Och jag utgår från att de allra allra flesta idag är så pass upplysta om att det finns mer än det vi kan se och ta på. Att vi består av både kropp, själ och ande. På samma sätt som vi tänker på vår fysiska hälsa vad vi stoppar i oss, vikt, fysisk aktivitet samt att vi har känslor där vi kan bli sargade av andras ord och påhopp, så är det med andligheten, men med ännu djupare/större skador.Det finns mycket info om upphovskälor till alla dessa erbjudanden som jag uppmanar alla att ta del av. Men självklart upp till var och en. Och inget illa ment bara av omtanke! Var rädd om er!


livsbejakare:

Carina, vad är det du läser in i artikeln som jag inte kan se? Inte finns där någon uppmaning att bli buddhist eller på annat sätt ansluta sig till någon annan lära. De “dygder” som framhålls i artikeln skulle jag önska att alla, inte bara chefer, levde efter. Då skulle vi kunna ha det bra här på jorden! Alla!
Ha dé gott!


.:

Svar till Livsbejakare: Nej det var inte riktigt så jag menade :)
Jag menade att man tar in allt med hull och hår, och allt tycks vara ok, utan eftertanke. Juste detta “utan eftertanke”; att man kan testa allt hur som helst, var som helst och när som helst. “Bara för att” någon sagt att det är bra. Ville bara uppmana till eftertanke. Sedan ÄR det så att det är en religion med andra krafter o energier, vilket är buddhisternas syfte med det hela, tex “chakraflöde, chakraenergibalanering” och då är vi ju inne på annnat än bara “dygder”. I all välmening förstår jag inte att inte ni förstår det omvända, dvs Ni påstår att allt är ok. Jag påstår att allt inte är ok. Varför är det omvända så svårt? Men svenska förljer gärna strömmen, springer en springer alla. Det var bara det, en reflektion att sluta springa efter alla.


Tack för inspirerande artikel:

Allt ledarskap börjar med dig själv. Ju mer närvarande och öppen du kan vara, desto bättre förutsättningar har du att även framgångsrikt leda andra. Det är det artikeln handlar om för mig. Raka motsatsen till flum, externa krafter etc.


Till Carina:

Själv är jag ateist och tror helt pa den Budhistsika filosofin. Carina, ditt tal om kropp, ande och sjal tyder pa att du ar religos. Som ateist tar jag avstand fran allt overnaturligt, tror endast pa naturvetenskapen plus budhistisk filosofi, rensat fran alla eventuella overnaturliga inslag. Vi har en kropp, men existensen av sjal och ande ar faktiskt obevisad i den fysiska varlden. I den psykologiska inre varlden kan kropp och ande vara viktiga begrepp. Alla manniskor kan skapa sig en egen inre psykologisk varld med olika krafter som samverkar och motverkar varandra. Jag tror pa budhismen som en filosofi men tar avstand fran all mysticism.


.:

Jag baxnar över tidningen Chefs okunnighet och okritiska förhållningssätt till detta med religiösa inslag i ledarskapet. Buddhismen är en av våra världreligioner, fundera över det omvända: hur hade läsarna reagerat om det hade funnits tips från Islam eller ledarskap enligt Jesus i tidningen? Nej låt var och en ha sin tro eller icke-tro men blanda inte in detta i den profession somn ledarskapet innebär.


Avslappnad i Buddhaland:

Till Anna-lena och Carina: Jag tror man kan spänna av lite. Artikeln innehåller lite allmänmänskliga tips som förhoppningsvis tilltalar en. Om inte, hoppa över den. Det är lika mycket underhållning som livsråd.

Meditation utövas av hundratals miljoner människor i världen och de mår oftast bra av det. Men det finns också troende buddhister som aldrig mediterar.

Det är tråkigt att vi inte får läsa om andra religiösa inriktningars synsätt att spänna av, eller för den delen utöva ledarskap. Jag bor i sydostasien, i ett land med mycket buddhism, är chef, och har mött inte så få lokala chefer, både buddhister och muslimer, med trygg hållning och med god förmåga att agera både med empati och kraft.

Ledarskapskulturer är olika i världen och präglade av både tro, filosofi och andra kulturella böjningsmönster. Det är ju jättekul egentligen!



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:







FEBRUARI: MEDIATRÄNING. CHEFEN OCH DREVET
Nicke Franchell, printchef på Aftonbladet, är en av Sveriges mest erfarna kvällstidningsjournalister. Med sina 28 år mitt i nyhetsflödet ger han Chefs deltagare en unik inblick i hur journalister tänker och fungerar.
Läs mer och anmäl dig här
Chefens arbetsmiljöansvar

Arbetsgivaren har ett långtgående ansvar för arbetsmiljön.



Kontorsväxternas fem-i-topp


Övertid ger ökad risk för depression


Skönlitteratur ger djupare kunskaper i ledarskap


Tjocka o smala

Danska chefer ratar tjockisar


Unga drömmer om att bli ingenjörer


Annons:

Fingrar i kors

Många förskönar sitt CV


Bebisar

Halva föräldraledigheten en dröm för manliga chefer


Slutet för nio till fem?


Mynt o piller

Högt pris för ohälsa


Tangentbord

Bli en vassare chef – du är bara några musklick bort


Mina medarbetare är ögontjänare


Tre faktorer som skyddar mot utbrändhet


2012 – revolutionens år är här!


En ny syn på auktoritet


Anders Borg

Anders Borg till Kompetensgalan


Para ihop ditt nätverk på lunch

oraklet: nöden har ingen lag

1

Kommentar


Årets första Chef


Chefer jobbar mest obetald övertid


Fem myter om framgångsrika företag


Finalisterna till Årets Chef klara


Annons:


Annons:

De 10 främsta projektledningstrenderna för 2012, enligt ESI lyder:1. Program management kommer att ta fart, men resurser är fortfarande en bristvara2. Samverkande mjukvarulösningar kommer att bli ett ... Läs mer

Hej!

Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em


Sedan urminnes tider har människan försökt, med olika knep, utröna
om den andre ljuger eller ej. …
Ur forum: Konflikt & dilemma
3 svar
02/04/2012 04:29 em


I de flesta anställningsärenden är personligheten - främst tillförlitligheten,
den tyngsta faktorn. Det är därför märkligt …
Ur forum: Karriär & kompetens
10 svar
01/15/2012 03:24 em


Experterna. En av våra läsare har kört fast och vill hitta ett bra nätverk att bolla med. Se vad vår karriärexpert svarar. Och kom gärna med dina tips!

Gudrun Sjödén
Cheftest. Så är kändisdesignern som ledare – Chef har testat.

Mikael Ahlerup
Årets Chef 2011.
Nu är han på toppen. Men vägen dit har varit plågsam – både jobbmässigt och privat.

Sa det klick under intervjun? Så här står du emot charmattacker när du ska rekrytera.

Forskning tyder på att sociala per­soner kan hämma arbetsprestationen.

armhavningar
Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.


Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«
En före detta kollega söker nytt jobb. Jag måste vara referens. Ska jag berätta om hans alkoholproblem?