Sök på Chef.se
Chef logo

Lördag 31 juli 2010

Annonser:









STARTSIDA

CHEFENS VERKTYG

KURSER

NÄTVERK

EVENEMANG

BLOGGAR

CHEF.EGO

EXPERTERNA

CHEFSJOBB

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF

FAKTA OM CHEFER

KONTAKT


Annons:


Vinn biocheckar



Anmäl dig till vårt nyhetsbrev »Chef till Chef« och få chansen att vinna en present!

Anmäl dig nu och vinn!


Anmäl dig till Chefs nyhetsbrev!

Är du rastlös?

Beställ handböcker
Annonsera

Mona vs Fredrik – vem är bästa chefen?
Cheftest. Vi vet inte vem som vinner valet, men vi vet hur Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt är som chefer.  En av dem har tagit ledarskapet ett snäpp längre.
Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna
man dator

Bevara ditt goda rykte på nätet

Allt fler rekryterare använder internet för att granska kandidater. Därför gäller det att vara förberedd.





Annons:




Bli medlem / logga in för att lägga till egna taggar.

I den globala och anonyma värld vi lever blir personer allt viktigare. Samtidigt är det svårt att se vem som döljer sig bakom ett namn. Men genom att söka på internet kan rekryterare, kunder och affärspartner snabbt få en bild av vem du är.

Men hur gör du för att undvika att det sprids felaktig eller skadlig information om dig? Omvärldsbevakning är a och o, menar David Lerdell. Han har forskat på Handelshögskolan på ämnet "Organiseringen av internet" och driver internetbevakningsföretaget Lerdell investigations.

"Det är viktigt att ständigt följa communitys och bloggar där ditt namn kan tänkas figurera. Men det är oftast inte bra att kommentera alla inlägg som görs om dig. Då ökar du ryktesspridningen" , säger David Lerdell.

Amerikanska juridikprofessorn Daniel Solove menar att det är svårt att skydda sig från påhopp på nätet.
"Det finns inte mycket du kan göra för att undvika det. Men du kan stänga dina konton på sociala communitys (som Facebook) så att bara dina närmsta vänner får tillgång till dem. Förutom det, handlar det om att veta vad som skrivs om dig, och försöka hålla det på en rimlig nivå. Googla dig själv, och om det står något du inte gillar, fråga sajtens webmaster om han/hon kan ta bort det. Var åtminstone beredd på att bemöta kritisk information om dig på en anställningsintervju" , säger han till CNN Money.com.

Daniel Lerdell hoppas att arbetsgivare i framtiden blir mer toleranta kring uppgifter som sprids om chefer på nätet. När 80-talisterna kommer ut på arbetsmarknaden tror han att inställningen kommer att ändras. De har en annan syn på nätet, och vet att de flesta har synder där. 

"Men där är vi inte i dag. Rekryterare tar ofta fasta på vad de läst på nätet. Därför gäller det att du är förberedd." 

Så behåller du ett gott nätrykte

1.   Kontrollera vad som skrivs om dig. Sök upp de bloggar, eller diskussionsforum där ditt namn kan tänkas figurera. Antingen manuellt eller genom en automatiserad tjänst. Stava ditt namn på olika sätt så att du får fram många träffar.
2.   Var förberedd. Media snappar lätt upp vad som skrivs om dig på nätet. De utgår ifrån att det finns ett korn av sanning, även i rykten. Om ryktet även gäller ditt företag, ta hjälp av kommunikationschefen för att bemöta påhoppen.
3.   Var försiktig med motattacker. Det lönar sig sällan att besvarar kritiska inlägg på bloggar. Det kan till och med förvärra ryktesspridningen.  Om ryktesspridningen är massiv och går ut över ditt företag kan du lägga ut egen information på företagets sajt där du klargör fakta.
4.  Kontakta dina partners. Om du hittar något som är riktigt sårbart för din karriär: Kontakta dina ägare, intressenter, kunder och partners genom ett utskick där du ger dem den korrekta versionen. Använd denna metod med urskiljning.
5.  Odla ett positivt varumärke. Lägg ut profiler på sociala forum. Då har du kontroll över vilken bild som sprids av dig.

Källa: David Lerdell



Av: Maria André

publicerat 2008-03-12

Black PR:

Kan vara förödande för privatpersoner, men den stora ekonomiska faktorn är företagens varumärken - firma, produkter, etc. Har de koll??



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:






Annonser:

Många stressade efter semestern

Det spelar ingen roll hur lång semester man tar. Många chefer känner sig ändå pressade så fort de kommer tillbaka på kontoret, visar en brittisk undersökning.


Så tänder du glöden
Motiverade medarbetare gynnar både dig och ditt företag. Chefskap och motivation visar dig vägen.
Bli mer effektiv

Är inkorgen full och skrivbordet en stor röra? Här är verktygen som hjälper dig bli mer effektiv.



Botkyrka ställer krav på chefers etnicitet

Botkyrka kommun har satt upp ett mål som väckt debatt. Om tre år ska 28 procent av kommunens chefer ha utländsk bakgrund.


Hur ska få den sörjande att jobba bättre?

Dilemmat. En anonym chef har en medarbetare som drabbats av dödsfall i familjen. Hon har svårt att prestera på jobbet. Vad ska chefen göra?


Richard Branson

Bransons fem tips för att lyckas som chef

Branson. I veckans krönika ger entreprenören Richard Branson sina nycklar till hur man blir en riktigt framgångsrik ledare.


Emanuel Ramstedt
Foto: Linda Forsell

Han målar fram oväntade lösningar

Emanuel Ramstedt är chef över drygt 200 personer på ett av Sveriges största konsultföretag. Det egna måleriet är en lisa för själen och en ventil i ledarskapet.


Kathryn Cauwenberg

»De gick från intellekt till känsla«

Vill du att dina medarbetare ska bli mer engagerade? Prova storytelling. Det gjorde Kathryn Cauwenbergh, HR-chef på Procter&Gamble.


Annons:

Skrivbordet avslöjar din medarbetare

Myshörna, en sanslös röra av papper och prylar eller kliniskt renstädat? Skrivbordet avslöjar vem din medarbetare är och hur hon eller han jobbar.


Så orkar du med ständigt resande

Reser du mycket i jobbet? Här är tipsen som gör att du orkar hålla energin uppe trots tidiga morgnar och långa dagar.


Ska jag stanna eller sluta?

Dilemmat. »Jag är chef på ett företag där det varit dålig stämning en längre period. Jag gillar mina arbetsuppgifter, men trivs inte med kollegerna. Vad ska jag göra?«


Sebastian Dorda

Han är annorlunda i landet Lagom

Chef utland. Sebastian Dorda stod inför valet att bli försäljningschef i Västindien eller Sverige. Han valde Sverige och Stockholm. Men trots närheten till Österrike känns det ibland som om det är landet Annorlunda han kommit till.


Pål Ahlsén
Foto: Martin Adolfsson

Han har gjort karriär i jetfart

Från ett snabbfixat säljarjobb till vd för ett 30-miljardersbolag. Hur gick det till? Chef reste till Bahamas och liftade hem till Europa i en privatjet med en omtumlad Pål Ahlsén.


Peggie Ulle Jesper Kärrbrink Jörgen Edström
Foto: Martin Adolfsson och Tomas Jansson

»Så vinner jag tid«

Tre erfarna chefer berättar om hur de blir mer effektiva på jobbet. De ger sina bästa, konkreta tips på hur du kan få mer luft i kalendern.


mentor

Så hittar du rätt mentor

Ibland ställs du inför situationer där du känner dig villrådig. Det är då du behöver en mentor. Vi ger tips på hur du finner rätt person.


Hur får jag dem att börja träna?

Dilemmat. »Jag är chef på en myndighet där det är viktigt att de anställda är i form. Nu har flera av dem gått upp i vikt. Kan jag tvinga dem att träna?«


Leif Johansson
Foto: IBL            Leif Johansson, koncernchef på Volvo, semestrar på Marstrand

Nätverka rätt på semestern

Har du Antonia Ax:son Johnson, Volvo-Leif Johansson och Annika Falkengren i din adressbok? Efter sommaren kanske de finns där. Om du minglar smart.


Segrare i Chefs stegtävling

Under våren och försommaren har chefer och deras medarbetare räknat steg för att se vem som snabbast tillryggalägger en sträcka motsvarande Malmö – Prag. Sammanlagt gick deltagarna 3,14 varv runt jorden


Så växlar du lön mot högre pension

Att växla lön mot högre pensionspremier kan innebära ett vinna-vinna-läge för både dig som anställd och din arbetsgivare. Men det finns fallgropar.


Mårten Asplund Tina Zetterlund
Foto: Magnus Liam Karlsson

Renovering ger chefen ro i själen

Deras arbetsdagar är fulltecknade med möten, mejl och medarbetarsamtal. Cheferna Mårten Asplund och Tina Zetterlund får ny energi genom att fixa hemma.


Kan jag hindra honom från att byta jobb?

Dilemmat. »Jag har upptäckt att en av mina anställda registrerat sig som jobbsökande på en nätverkssida. Jag vill gärna behålla honom. Vad göra?«


Åtta luriga fällor om du blir mentor

Som adept eller mentor kan du få svårt att skilja din roll från de andra roller du har. Det är viktigt att avgränsa mentorskapet och hålla viss distans. Kom ihåg att det är en professionell relation men inte terapi!


»Kan jag anställa mitt ex?«

Dilemmat. »Jag håller på att rekrytera en ekonomichef. Den bäst lämpade kandidaten är en kvinna som jag har haft ett förhållande med. Kan jag anställa henne?«


Annons:
 

Välj kurs:

Välj evenemang:

Välj chefsverktyg:

Välj handbok:

Välj informationssida:



Naturen är krisens stora förlorare, skriver Svenskan. Det räcker inte att mäta bara det materiella och finansiella kapitalet. Vi kan inte "äta betong eller andas pengar", som Pavan Sukhdev, ekonom ... Läs mer

Hej!

Jag står inför ett dilemma vad gäller min tjänst. Jag har under tre års tid jobbat på …
Ur forum: Lön
2 svar
05/25/2010 01:28 em


Någon som vet var man kan hitta relevant lönestatisktik för gruppchefer inom privat sektor från 2008/2009?


Ur forum: Lön
2 svar
05/18/2010 07:58 fm

Jag skall ha heldagsmöte med en arbetsgrupp på 6 personer som jobbar med helt olika saker inom företaget …
Ur forum: Konflikt & dilemma
5 svar
05/11/2010 12:43 em


argchefhoger

Tycker du att vissa människor på din arbetsplats hamnar i konflikter   oftare än andra?

Blir karriären lidande om du är hemma med ditt barn ett helt år? Ja, tycker en kvinnlig vd.

Du kan bryta ner klagomuren. Psykologen Liria Ortiz ger fyra goda råd.

Hur skriver man ett anställningsavtal? Eller en mall för utvecklingssamtalen? Vi hjälper dig. Ladda ner våra mallar och avtal gratis!

Se vilka nyckelrelationer du bör satsa på för att bli vd.

Twitter Updates

    följ oss på Twitter

    Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
    »Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
    »Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«
    En före detta kollega söker nytt jobb. Jag måste vara referens. Ska jag berätta om hans alkoholproblem?
    Patrik har nyligen blivit chef. Hans gamla chef, och nuvarande kollega, har börjat motarbeta honom. Ska Patrik prata med sin överordnade chef om problemet? Eller ska han gå till motattack och försöka sätta dit sin kollega?