Våga sätta press på dig själv och dina medarbetare
Idag så talas så mycket om att man inte får sätta press på sig själv och andra. Att det är pressen som gör oss stressade och i vissa fall utbrända, vidbrända eller vad du vill kalla de yttre symptomen som säger att inte allt står rätt till.
Hans Thörn – Framgångscoachen
Hans Thörn är framgångscoach och kommer att få ihop balansen mellan det inre och yttre ledarskapet, samt din balans inom ekonomi, hälsa och relationer.
Läs mer om Hans Thörn
Varje individ har ansvar för sitt eget liv och välmående, vilket innebär att det är vårt eget ansvar att säga stopp om pressen blir för stor. Tyvärr är ofta utbrändhet i samband med jobbet bara slutfasen när bägaren är på väg att rinna över. När bägaren är full med inre missnöje angående livet med jobb, hälsa, relationer etc. så kommer personen att gå in i en kris oavsett vem de har som chef.
Människan har en enorm kapacitet att uträtta saker bara vi gör det vi vill i livet.
Bekymmer uppstår vid framförallt tre lägen:
1. När vi inte gör det vi verkligen vill och har kapacitet att göra.
2. När vi inte känner oss sedda.
3. När vi förväntar oss att någon annan ska lösa våra problem.
Din roll som chef är alltså inte att lösa andras problem, utan att hjälpa dig själv och andra att vara det bästa man kan vara inom sitt jobb.
Den anställdes ansvar ligger i att göra det de vill i livet och lära sig att de måste se sitt eget värde för att bli sedda av andra. För hur kan man förvänta sig att andra ska se något hos en om man inte ser det själv.
I grund och botten ska en arbetsplats vara självsanerande där de som verkligen ska jobba är kvar medan de som vill byta jobb, inte passar in osv. går vidare till där de kan få ut det de vill ha av livet.
Ditt ansvar som chef är att se efter de träd som står kvar efter stormen, och hjälpa de fallna träden veta att de duger, kanske inte i den skogen de varit i, men någonstans på jorden.
Att veta att man duger är en rättighet som alla kan få uppleva, men den känslan skapas av individen själv och inte av chefen.
Hans Thörn publicerat 2007-12-16
Det finns 1 kommentar på artikeln.
Kommentera denna artikel
Jag har en chef som har tryckt ner mig hur många gånger som helst, både verbalt och genom sitt kroppsspråk. Har stått emot många gånger och verkat oberörd utåt, men pressen blev för stor. Tog mitt eget ansvar och sa ifrån till slut. Att jag kan inte fortsätta så här. Jag orkade inte längre. Vill känna mig uppskattad för den jag är och inte känna att jag inte duger. Jag har alltid trott på mig själv, men känner dock att min chef förstärkte min känsla. Istället för att bromsa eller visa att man tror på mig. Det behöver inte betyda att man fortsätter i samma hjulspår för det, men självförtroendet naggas i kanten tyvärr ju längre det går. Fram för fler modiga ledare som vågar säga ifrån oavsett. Alla oavsett sina roller har ett val.
Skrivet av PS on 01/30 at 09:09 EM
Sidan 1 av 1 sidor