Beställ 6 nr av tidningen Chef för 499 kr. Prenumerera här
Beställ helår (11 nr) av tidningen Chef för 899 kr. Prenumerera här
Vad får du göra och vad kan du göra? Arbetsrätt för chefer reder ut begreppen. Läs mer om kursen Arbetsrätt för chefer och anmäl dig här!
Hinner du med att läsa alla nya ledarskapsböcker? Läs CHEF.BOKEN.
Nu också som mp3! Provlyssna här.
Beställ årsredovisningar gratis från ett hundratal bolag på papper eller PDF. Läs mer och beställ här!
Allt fler svenskar använder det sociala forumet Facebook. En läsare har vänt sig till chef.se för att få råd. Ska hon lägga till medarbetare som vänner på Facebook?
Vad väljer jag – skolavslutningen eller mötet?
2010-05-24 | 67 kommentarer
»Ska jag adda medarbetare på Facebook?«
2010-01-11 | 38 kommentarer
Ska jag berätta om alkoholproblemen?
2009-01-09 | 32 kommentarer
»Vågar jag anställa en underklädd kandidat?«
2011-09-07 | 31 kommentarer
»Ska barnen få ringa till jobbet?«
2010-01-19 | 31 kommentarer
»Min personal vill inte jobba!«
2010-06-22 | 27 kommentarer
2010-06-28 | 25 kommentarer
Hur ändrar jag en tråkig jargong?
2009-11-12 | 25 kommentarer
Inom alla områden vi verkar har vi även möjlighet att utveckla kurser, anpassade till din organisations förutsättningar och utmaningar.
Var med och tävla om en lyxig kryssning för 2 personer till Helsingfors med Silja Symphony eller Silja Serenade. Anmäl dig till vårt nyhetsbrev. Skriv in din e-postadress nedan och klicka på "Skicka".
Richard Bergfors, vd på Max Hamburgerrestauranger, skriver en gästkrönika i Chef.
Företag har alltid haft ett ansvar. Men nu talar man allt mer om att ansvaret har breddats och fått ett delvis nytt motiv.
(2) kommentarer
För mig var lördagen en enda lång pina och fortfarande i dag söndag känner jag mig lite si sådär. Peter…
Vibeke Pålhaugen
Vill du ha stöd i chefsrollen? Vi hjälper dig med tips, checklistor och mallar.
Ledarligan
Bra utvecklingssamtal
Ska jag berätta om alkoholproblemen?
Ska medarbetare få jobba hemma när de är sjuka?
Hur ändrar jag en tråkig jargong?
Min kollega försöker sätta dit mig
Hur undviker jag att bli utmanövrerad?
»Du kan inte vara föräldraledig länge«
Så sätter du lön
Varning för sociala personer
Du har ett dilemma på jobbet. Tillsammans har vi lösningen.(16) kommentarer
Lars-Erik Holm får bottenbetyg
Vad väljer jag – skolavslutningen eller mötet?
Arbetsförmedlingens chef får toppbetyg
»Ska jag adda medarbetare på Facebook?«
Försening? Då blir det armhävningar
Medarbetarna fuskar bort tre veckor om året
Ska jag berätta om alkoholproblemen?
»Vågar jag anställa en underklädd kandidat?«
Varning för sociala personer
»Ska barnen få ringa till jobbet?«
Håll koll på din hälsa med vårt livsstilstest.
Så genomför du ett utvecklingssamtal
Höj din lön
Sätta lön
Tala inför grupp
Lös konflikten
Rätt utbildning
Reparera ditt cv
Utveckla karriären
Missbrukande medarbetare
Bli effektiv
Stressa ned
Rekrytera och anställa
Säga upp
Leda projekt
Hantera krisen

Var tionde svensk använder så mycket alkohol och droger att de riskerar att utveckla ett missbruk. Om någon av dem är din medarbetare så har du problem.
(5) kommentarer
Tre veckor per år. Så mycket arbetstid tror svenska chefer att deras medarbetare slösar bort, enligt Chefs undersökning.
(33) kommentarer
I våra unika tabeller kan du se hur du ligger till mot genomsnittschefen. Är du välavlönad, medelsvensson eller underbetald?
(2) kommentarer

Billigt, lyxigt eller grönt – vilken tjänstebilstyp är du?
(1) kommentar

Hur gör man livet drägligare när mörkret faller på? Vi listar 15 råd som hjälper dig må bättre i höst.
(10) kommentarer
Har dina medarbetare rätt förutsättningar för att göra ett bra jobb? Med hjälp av orden vill, vet, kan, får och bör får du koll.
Häng med i vår makt-stilskola.
(1) kommentar

Lyssna på röstcoachens råd
Om du lär dig att natta dig själv så blir du en bättre chef. Prova våra metoder och sov bättre redan i natt!
(1) kommentar
Sedan Göran Lambertz blev justitiekansler har medarbetarna fått mer att göra. Men medarbetarna hyllar honom för hans lyhördhet och den öppna, närapå familjära, stämningen.
Annons:
Copyright © Chef 2007 | Sveavägen 92, 113 50 Stockholm | tel 08-555 245 00, fax 08-555 245 50 | Kundtjänst | | | Sajtkarta | Om cookies | RSS
Ansvarig utgivare

Kommentera denna artikel
Jag har varit med om att medarbetarna skickat vänförfrågan till mig. Jag har verkligen funderat och tvekat utifrån ovanstående frågeställningar men till slut accepterade jag deras förfrågan och då gäller det att acceptera alla medarbetares förfrågan och med det “ja-trycket” så har de nu insyn i mitt privatliv och jag i deras. Jag har inte chattat eller kommenterat medarbetarna utan hållt en strikt profil. Med tiden har jag känt att nej, jag vill inte ha mina medarbetare på FB, orsak?
Det är viktigt att kunna vara privat och få ha den delen för sig själv när man har en chefsbefattning och den relation jag har med mina medarbetare är ju av yrkesmässig karaktär - så jag skrev en kort rad till deras inkorgar att jag har tagit bort dom från min FB sida och kort varför.
Skrivet av GF on 05/15 at 10:58 FM
Jag tycker inte att chefer skall adda sina medarbetar på facebook och jag har egentligen flera saker som jag grundar det på. Dels tycker jag kommunikationen med medarbetarna skall vara professionell vilket blir tveksamt om chefen har olika kommunikationsvägar med medarbetarna. Sedan precis som GF att relationen med medarbetarna skall utgå ifrån den yrkesmässiga relationen. Sedan tror jag faktiskt att facebook har passerat sin storhetstid och avändarna i facebook kommer att minska.
Skrivet av lennarsw on 12/29 at 09:42 FM
Mitt företag har en gemensam intern sida på Facebook. Jag har därför blivit addad av medarbetare. Jag har då gjort klart för alla på “firman” att jag INTE kommer att adda mina medarbetare och inte heller kommer att godkänna någon medarbetare som “vän”. Jag förklarade detta med att jag vill hålla mitt privatliv skilt från mitt arbetsliv, och på Facebook har jag bara mina vänner som “vän”. Det ska accepteras som orsak, och de flesta gör även det.
Skrivet av Micke S on 12/29 at 09:44 FM
Jag skulle ta med alla mina medarbetare med på Facebook och inte ta bort dem.De som vill adda mig får göra det! För att kunna leda andra måste du kunna veta hur de vill bli ledda. Att lära känna dem bättre via facebokk är ett sätt. Att vara öppen mot dina medarbetare gör att de också öppnar sig för dig. All din privat liv behöver du inte och bör inte lägga ut på facebook, detta av många anldningar. Det du lämnar ut på facebook kan många komma åt, även de du inte vill att ska komma åt det, så att inte adda dina medarbetare där är nästan som att säga tilldematt jag inte vill vara så öppen mot dig. Sen spelar det ingen roll vad du har för förklaring. De kanske förstår det logiskt, men känslomässigt kan de ta illa upp. Detta gäller så klart de medarbetare som vill adda dig, de andra behöver du inte göra mycket åt. Jag skulle dock själv inte vilja tränga på mig en medarbetare och be den lägga till mig, de kan känna sig trängda att acceptera dig, fast de inte vill.
Så vill du skapa en öppen klimat, kan du inte börja med att stänga ut folk. Om du vill ha privatliv och tycker att facebook blir förpivat,så bör du lära dig lite mer om hur internet fungerar, för där är ingen anonym :-)
Skrivet av . on 12/29 at 09:47 FM
Jag är väldigt öppen och social på jobbet, men kände instinktivt att jag absolut inte ville adda mina medarbetare. De kände likadant – jag fick inga vänförfrågningar (utom från någon vikarie). Men många utanför min egen avdelning frågade – och jag accepterade självklart. Men så bytte jag jobb för en tid sedan, flyttade upp ett rejält kliv. Plötsligt var jag högsta chef över väldigt många av dem som var mina “vänner” på FB. Jag kände mig begränsad och obekväm inom ett par månader. Mina riktiga vänner tog ju – förstås – inte i sina kommentarer hänsyn till att mina medarbetare kunde läsa.
För en tid sedan gick jag in och blockerade min “wall” och mina statusuppdateringar så att ingen på hela min arbetsplats kan se dem. Jag tog dock inte bort dem från mitt nätverk av vänner.
Detta gjorde jag utan att säga något. Och jag har inte för avsikt att kommentera det heller. Jag är säker på att de allra flesta förstår. På Fb ska man inte behöva hålla chefs-garden uppe.
Skrivet av Annika on 12/29 at 10:04 FM
Det ena behöver inte utesluta det andra och en möjlig lösning på dilemmat/problemet kan vara att lägga upp en särskild vänlista (Limited Profile) i Facebook med namnet “Medarbetare” eller liknande och editera listan med de bgränsnings- och privacyfunktioner som finns, om man inte vill vara för utelämnande till sina underordnade på jobbet. Det kan ju vara likadant för en medarbetare som råkat få in en eller flera chefer i vänkretsen på Facebook, och där motsvarande lista kan benämnas “Chefer”. Där kan man ju utifrån eget tycke begränsa tillgången till den information man exponerar på Facebook. Vill man inte att medarbetarna ska kunna ta del av vissa foton eller kunna läsa vissa konversationer så går det ju att lösa.
Sen tror jag att många Facebook-användare snart kommer att komma in i en rannsakelsefas, där man kritiskt ifrågasätter hur vissa personer hamnat i ens nätverk. Jag har själv börja städa bort lite “vänner” som accepterades i det initiala skedet av Facebookandet, i ett försök att “konsolidera” min vänkrets på en för mig hanterbar nivå på ca 150 kontakter.
Sen måste man ju oxå ha i åtanke att tiderna förändras. Det traditionella chef-medarbetarförhållandet håller ju sakta men säkert på att luckras upp och i framtiden kommer många projekt- och affärsförhållanden bedrivas i formen uppdragsgivare-uppdragstagare. Då kommer ju Facebook att fylla en helt annan funktion än bara vara ett vän-nätverk. Via Facebook kommer synpunkter, åsikter, rekommendationer och uppdrag att delges och förmedlas på ett väldigt öppet och effektivt sätt.
Skrivet av . on 12/29 at 10:18 FM
Har precis varit igenom detta själv, då jag fick en förfrågan att adda. Jag funderade länge och kom fram till att det är OK.
Vill de adda mig är det OK, jag ber ingen anställd att adda mig.
Har också pratat med en del av dem om detta, att de nu kanske inte kan vara så öppna de var innan nu? Vi kom fram till att om jag svarar ja, får jag ta det som kommer på “väggen”, och jag kom fram till att aldrig kommentera jobbrelaterade kommentarer. Vill de mig något får de ta det på arbetstid, FB är fritid och privat, även för mig. Men visst är jag begränsad nu, men jag tror det är till fördel för företaget, på ett socialt plan.
Skrivet av Maria on 12/29 at 10:31 FM
Sluta leka på Facebook, lev riktiga liv istället. Vill ni ändå vara som små flickor kan ni skriva dagbok och byta bokmärken istället. Cheezus…vilka problem ni har…chefsskapet måste verkligen vara tufft i era branscher…*garl*
Skrivet av Fenris on 12/29 at 11:04 FM
Transperens vinner i längden.
Skrivet av Joche on 12/29 at 11:32 FM
Jag har alla mina medarbetare som vill vara min vän på facebook addade.
Anledning:
Jag har inget att dölja, står stabilt och trygg i min roll som chef och i min roll privat. Jag vill uppbära en organisationskultur som står för öppenhet och ärlighet - utestängning av människor samtidigt som jag har en position som ledare skulle förefalla vara dubiöst och tvetydigt. Om jag är ledare vill jag vara det på alla plan.
/Ledare inom offentlig verksamhet
Skrivet av Silver on 12/29 at 12:05 EM
Sidan 1 av 4 sidor 1 2 3 > Sista »