Jag är chef i en liten butik med 3 anställda, jag på heltid och 2 stycken som går på timmar. Jag har problem med en tjej som alltid verkar ha svårt att kunna jobba. Jag pratade med henne redan i mars om när jag ville ta semester och jag ville att hon skulle ta mina timmar under dom veckorna.
Då sa hon till mig att det skulle lösa sig och att det inte var några problem. Nu visar det sig att hon har en anställning på ett annat ställe där hon har bidrag från arbetsförmedlingen, och där jobbar hon heltid. Hennes chef där hade tydligen blivit tokig när hon sa att hon skulle jobba här istället. Hon har alltså lovat mig detta utan att kolla upp om det var möjligt först.
Det är inte det enda! Hon säger ifrån sig att jobba schemalagd tid för att hon inte har råd med bussen, det har hänt ett par gånger. Andra ursäkter har varit sjukhusbesök och dylik. Då blir det jag som får gå in och jobba, vilket resulterar i att jag jobbar 9 dagar i sträck ... Vissa gånger 14 timmar om dagen.
När jag pratar med henne känns det som att hon förstår, men det sker ingen förändring. Jag vet inte riktigt hur jag ska nå fram ... jag har kört fast. Tips tack!?!?!
//Det känns som att jag kan kyssa min semester farväl...
publicerat 2010-06-22
Kommentera denna artikel
Det kan låta som en dålig och lat anställd, men det skulle kunna handla om någon form av depression och/eller intern stress som leder till att hon inte kan agera professionellt och fokusera på sitt jobb. Hon kanske har svårt att säga nej till sina chefer, har svårt att gå upp på morgonen etc.
Bara det att arbetsförmedlingen är inblandad, att hon inte har råd med busskort och att hon bollar mellan två jobb borde säga något, och jag är glad över att du försöker lösa situationen istället för att säga upp henne.
Skrivet av Daniel on 06/21 at 05:49 FM
Jättebra att du försöker lösa problemet, men hade det varit jag så hade jag introducerat en till timanställd. Finns massor av kompetenta människor där ute som inte har jobb och skulle uppskatta möjligheten att komma in på arbetsmarknaden.
Skrivet av TK on 06/22 at 05:46 FM
En person som bara kostar energi från dig själv och andra. Ge henne max tre varningar. Meddela henne att du tittar efter alternativ om hon inte skärper sig. Om det inte hjälper, säg upp henne.
Skrivet av EA on 06/22 at 07:32 FM
I min funktion som chef och arbetsledare för mestadels unga människor, har jag träffat många som inte vill jobba. En del av dem ljuger obesvärat, lovar saker och kör med omvärlden för att klara sig undan. Det KAN KANSKE vara synd om den person du skriver om, men det är mer synd om dig som sakta kommer bli deprimerad och utslitem. Är det värt det? Skaffa ny medarbetare, du driver ingen social inrättning.
Skrivet av Träffat många sådana.... on 06/22 at 07:34 FM
Att hon lovar kan du inte räkna med.
Hon har ju nu ett fast arbete desstom, hur hade du reagerat om du anställt någon som sen kommer och säger att hon skall jobba åt någon annan när du planerat in arbetstiden.
Tydligen finns det arbetskraft i den region du jobbar, så iväg till arbetsförmedlingen och leta upp någon som du får förtronde för nu, det finns. Var inte rädd att använda invandrar grupperna också.
Sen är hon inte lat, hon behöver styring som så många anställda.
Leta upp en ersättare och var tydlig i din kommunikation, lova inget som du inte kan hålla. Försök vara så öppen som möjligt men ändå visa att du har koll på din verksamhet, du har ansvaret hur du än gör för din verksamhet.
Var noga med avlämning och ta del av synpunkter, använd mail/sms hellre än brev om det är yngre personer.
Då får du en logg av vad ni har sagt som ni sen kan gå igenom.
Du kommer att få semester men du behöver jobba lite för det.
Skrivet av Gunnar on 06/22 at 07:34 FM
Om du vill försöka hjälpa henne och hon verkligen är intresserad av att jobba hos er, så kan du ta ett allvarligt samtal med henne där du frågar vad problemet egentligen är. Varför har hon bidrag från Af och är det egentligen rätt att hon har fler jobb då?
Men det är inte din uppgift att vara psykolog åt henne. Mår hon dåligt får hon söka hjälp. Eller så är det som med en del andra människor: dags att växa upp och inse vad det innebär. Du hjälper henne inte genom att curla.
Förstår hon inte allvaret och/eller visar bättre moral eller inte kommer att klara detta, så finns ingen anledning att fortsätta. Hitta en ny som vill jobba och även gör det istället.
Skrivet av Avluta henne on 06/22 at 07:44 FM
Du måste göra klart för henne att hennes trovärdighet minskas varje gång hon inte kan leva upp till sina löften. Om detta fortsätter måste du avsluta kontakten med henne, det måste hon också förstå. Som någon annan här har sagt, det finns många som skulle vilja ta hennes plats, sök en timanställd till och fasa ut den första om hon inte bättrar sig.
Skrivet av Alice on 06/22 at 07:50 FM
Att hennes andra arbetsgivare har bidrag för henne från AF på heltid och hon samtidigt jobbar hos dig är knappast rätt. Skulle tro AF har synpunkter på det. Jag utgår från att du avlönar henne korrekt. Jag har många timanställda och väldigt sällan några problem. Men ibland händer det att de inte kan jobba. Det är så att säga medaljens baksida med timanställda. Om hon inte sköter jobbet på ett bra sätt när hon jobbar tycker jag det är enkelt. Sluta ta in henne! Du får också se upp så hon inte blir inlasad ifall det skulle vara aktuellt att tillsvidareanställa någon ny eller ersätta någon av de ordinarie som slutar. Lär upp en eller flera nya så att du kan räkna med att ha tillgång till arbetskraft när du behöver.
Skrivet av hasse on 06/22 at 08:47 FM
Hitta någon annan som du kan lita på
Skrivet av Monica on 06/22 at 09:51 FM
Har du aldrig ställt krav på henne? Har hon aldrig fått känna att hon inte har respekt för sitt jobb och sina kollegor?
Det verkar som om hon kommer undan med vad som helst, eftersom du låter henne göra det då du accepterar hennes dåliga ursäkter och undanflykter. Du behöver bli tydligare som chef och sluta ödsla din energi på henne och avsluta hennes anställning omedelbart.
Skrivet av Marita on 06/22 at 10:30 FM
Sidan 1 av 3 sidor 1 2 3 >