Är osäker på en provanställd

Jag är osäker på en provanställd. Vill troligen ha kvar honom, men det beror på hur han fungerar efter vi har sagt upp en medarbetare. Hur ska jag göra?

Jag har en person, vi kallar honom Patrik, provanställd hos mig. Patriks provanställning går ut om tre veckor. Vi vill troligen ha kvar Patrik men är fortfarande osäkra på grund av en annan medarbetare som ständigt stör Patrik i hans arbete.

Vi kommer att säga upp den andra personen men vill gärna få lite mer tid att se Patrik "in action" då vi inte vet hur han kommer att fungera när den andra personen slutat (förhoppningsvis bättre).

Jag vet ju att en provanställning normalt övergår i en tillsvidareanställning, men finns det möjlighet att säga upp Patrik från provanställningen och istället erbjuda ett graviditetsvikariat, som vi också har behov av att fylla? På så sätt står vi inte med en tillsvidareanställning om det skulle vara så att Patrik ändå inte är helt till vår belåtenhet även när den andra personen slutat.

Vi är en liten arbetsplats med endast 10 anställda. Kompetensen hos de anställda är likvärdig, alla gör ungefär samma arbete förutom platschefen.

Jag tar gärna emot olika förslag.

Det finns 5 kommentarer på artikeln.
Kommentera denna artikel

Som du säkert vet existerar inte “begreppet” provanställning längre, det vi pratar om är en visstidsanställning och den går alltid att tidsbestämma och då oxå avsluta, vad ni sen “kallar” den för är ju er sak.

Skrivet av KP1960  on  04/21  at  10:14 FM

Visst existerar “provanställning”, finns tydligt skrivet i LAS! Den kan vara i högst sex månader och övergår i tillsvidare om den inte sägs upp en kort tid innan ( kommer i skrivande stund inte ihåg den exakta tiden, men det rör sig om veckor ). Det är alltså viktigt att ni omedelbart ( till ordinarie slutdatum, det finns inget som hindrar att man säger upp tidigare än nödvändigt) säger upp provanställningen så att han inte är fast.

Att erbjuda graviditetsvikariatet torde inte vara något problem, dock blir ni ju låsta till den tiden. Ni får nog tänka på hur detta avtal formuleras.

Till sist skulle jag rekommendera ett öppet samtal med Patrik om läget. Hur stälelr han sig till anledningen till att ni är tveksamma?

Skrivet av Hemulen  on  04/21  at  11:02 FM

Det du syftar på är projektanställning som inte längre finns utan som övergått i s.k. visstidsanställning. Att “laborera” med anställningsformer för att utöka själva provanställningen är inte att rekommendera - de sex månaderna är till för just utvärdering, därefter skall man ha skapat sig sin bild. Kanske borde ni ha “separerat” de båda tidigare om möjligt. Det du lyfter fram kan dock vara en möjlig lösning men bör nyttjas restriktivt.

Skrivet av VN:n  on  05/04  at  10:13 FM

Utvärdera hur Patrik arbetat utan den andre medarbetarens inblandning och utgå ifrån det. Det borde ju ha funnits tillfällen då de inte varit på samma plats samtidigt. Hur agerar han själv? Har han några intressanta synpunkter eller idéer? Vilken produktionsnivå ligger han på? etc

Det kan ju vara så att hans arbete är en fråga om utveckling och styrning i stället för vilken typ av anställning han har.

Skrivet av .  on  06/29  at  05:16 FM

Sitter i samma sitts ungefär som ovan. Anställde en ung tjej på prov. Det var en chansning, hon är bra som person och otroligt sammarbetsvillig. Nu har det gått 5 mån och 1 vecka. Jag måste bestämma mig men kan inte, det finns många missar mycket troligen för att hon är oerfaren. Får man inte förlänga en provanställning, gör man ett tydligt fel om man frågar om hon går med på det?

Skrivet av Eva  on  02/04  at  10:32 FM

Sidan 1 av 1 sidor

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:


 

Tipsa en vän   Skriv ut