
Sommarlugn byts mot höststress. Tusen projekt startar. Då är det extra viktigt med pauser.
Artiklar som länkar till denna:
Att arbeta effektivt är a och o för en chef. Men om du inte stannar upp ibland, och låter tankarna driva iväg, så sjunker effektiviteten. Personliga coachen och ledarutvecklaren Jonas Elfort Andersson berättar varför pauser är livsviktiga.
»Hjärnan behöver ställtid för att ställa om från en uppgift till en annan. Vi klarar bara av att ha en tanke åt gången i huvudet. Om vi inte tar pauser, så producerar vi fel saker, det blir bara skräp. Det blir vi ännu mer stressade av. Pauser handlar om att lugna ner systemet, att få ner pulsen och andningen.«
Hur ofta ska man ta pauser?
»Regelbundenheten är viktig, så minst en paus varje dag, Ju mer du tränar på att ta pauser, desto snabbare kommer du ner i varv.«
Hur ska man göra?
»Man kan prova tre sätt: tankepauser, promenader eller andningsövningar.
1. Tankepauser: Om du känner dig stressad, kan du fantisera och se framför dig att du har kontroll. När du går hem för dagen kan du mentalt placera ditt orosmoment i ett särskilt fack, och tänka att du plockar upp det i morgon.
2. Promenader: Gå ut och gå. Fokusera på något enkelt. Hur fötterna känns, hur underlaget känns, eller hur omgivningen ser ut.
3. Andningsövningar: Ta några minuter och fokusera på dina andetag. Räkna andetagen, andas in genom näsan och ut genom munnen. Iakttag hur andetaget känns i kroppen. Fokusera endast på detta. Förlåt dig själv om du skulle misslyckas och börja tänka på något annat. «
Hur får man förståelse för att pauser är viktiga?
»Det kan vara svårt att visa på att det blir en allmän kvalitetshöjning på det du gör. Men jag tror att de flesta har större förståelse i dag för hur viktigt det är med pauser. Man ser allt fler människor som tar en promenad på lunchen eller mediterar på buss, tåg eller tunnelbana. Min erfarenhet är att fem minuters paus ger en timmes effektivitet.«
publicerat 2008-10-15
Hej! Intressant att se detta med det positiva ordet paus. Efter att själv ha arbetat med stress och stressutbildningar i snart 20 år har jag hittat en modell som jag kallar PAUSDAGAR. Det är alltså frågan om att få tillfälle att träna alla de metoder som kollegan talar om för att sedan kunna åka hem och fortsätta praktisera det som passar mig bäst. Läs gärna mer på vår hemsida http://www.perema.se
och klicka dig fram till peremas pausdagar.
Min personliga nyckel var att släppa taget och förlåta mig själv för att jag driftar iväg i en ‘här-och-nu’-övning. Det låter mig komma tillbaka till övningen istället för att slå på mig själv och se mitt virrvarr av tankar som att jag inte ens klarar av att meditera. För det är vad det är, en form av meditation.
Att meditera kan var busenkelt, eller riktigt utmanande. Men mikropauser ökar vår förmåga att kunna slappna av och släppa taget.
Men vi är så präglade av vår tillvaro att vi ibland kan få svårt att se enkelheten.
Lever jag en normalt stressad tillvaro minskar min förmåga att ta paus, men å andra sidan ökar min förmåga att hantera en akut krissituation, eftersom min hjärna redan är uppe i varv.
Men det är JAG det. En annan person fungerar på ett annat sätt.
Alla lösningar passar inte för alla personer. En sambandsofficer och en yogainstruktör har väldigt olika utgångslägen och därmed väldigt olika behov. Det viktiga är att vara medveten om sina (för stunden aktuella) behov.
Kommentera artikeln:
Peter Reivall: I stort tillämpligt även i mindre företag som arbetar med en aktiv styrelse. Särskilt punkterna 3, 4 och 5 fann jag bra.
1
Kommentar
Höj din lön
Det gäller att se löneförhandlingen som en tävling som din egen chef vill vinna. Här är råden som höjer din lön.
1
Kommentar
Annons:
Är själv på en sån arbetsplats: Sparka ögontjänarna. Det är vuxen mobbning som pågår och du kan vänta dig en dolkstöt i ryggen så fort du inte passar dessa ögontjänare. Pekar du ut skvallerbyttorna kan du räkna med…
11
Kommentarer
ett antal sjuka, några flydde: men kriterierna hjälper inte mot en chef med psykopatiskt beteende och en personalavdelning som blundar
5
Kommentarer
6
Kommentarer
Mycket diskussion kring pensionsåldern just nu. Självklart ska vi jobba till 75! Åtminstone så länge vi har förmågan. Jag kommer att jobba så länge jag har hälsan. Inte är det hållbart att människor ... Läs mer
Hej!
Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em
Av: StefanM
Sedan urminnes tider har människan försökt, med olika knep, utröna
om den andre ljuger eller ej. …
Ur forum: Konflikt & dilemma
3 svar
02/04/2012 04:29 em
Av: ake strengnell
I de flesta anställningsärenden är personligheten - främst tillförlitligheten,
den tyngsta faktorn. Det är därför märkligt …
Ur forum: Karriär & kompetens
10 svar
01/15/2012 03:24 em
Av: ake strengnell



Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.