Sök på Chef.se
Chef logo

Lördag 11 februari 2012

 
Annonser:









STARTSIDA

CHEFENS VERKTYG

UTBILDNINGAR

NÄTVERK

EVENEMANG

BLOGGAR

CHEF.EGO

EXPERTERNA

CHEFSJOBB

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF

FAKTA OM CHEFER


Arbetsförmedlingens chef får toppbetyg
Ena stunden kramas hon, andra gormar och skäller hon och sätter ner foten så hårt att medarbetarna känner sig överkörda. Generaldirektören för Arbetsförmedlingen, Angeles Bermudez-Svankvist, har temperament men hamnar högt i Ledarligan.

Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna

Mitt inlägg

Catharina Enblad Nordlund, chefredaktör, Chef

Bloggtoppen.se

02 mars, 09:25

Fler chefer väljer Chef

Vi på Chef har just fått resultatet från senaste revisionen av tidningens upplaga. Medan många andra affärstidningar just nu får färre läsare så ökar Chef. Vi har nu 111 600 exemplar i  så kallad TS-upplaga, en ökning med 3 procent.

Kanske beror ökningen delvis på lågkonjunkturen som höjer kraven på chefer. Vi chefer vill och känner behov av att dela chefslivet med andra i samma situation. Sådana som också av och till känner att de måste ägna jobbet lite för mycket tid och familjen för lite. Eller som blir irriterade över en medarbetare som inte levererar som han eller hon ska, trots upprepade samtal och stor yttre press. Eller chefer som har krav att leva upp till som inte backas upp av rimliga förutsättningar. Som biter ihop ibland. Men som ändå, i grund och botten, tycker att det är himla kul att vara chef. Att gå till ett jobb där man har frihet att påverka både sin egen och andras situation.

Klart att man gärna delar den känslan med andra chefer. Och att man är nyfiken på hur andra chefer gör när de upplever samma sak, antingen det handlar om problem med livspusslet eller att få en medarbetare att sluta skylla på andra och börja leverera eller bara att njuta av chefsfördelarna.

Tack alla ni chefer som väljer Chef!

09:25 Skrivet av Catharina Nordlund

(0) KommenteraPermalinkVisa kommentarer

Kommentera denna artikel

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:





 


Annons:

Mycket diskussion kring pensionsåldern just nu. Självklart ska vi jobba till 75! Åtminstone så länge vi har förmågan. Jag kommer att jobba så länge jag har hälsan. Inte är det hållbart att människor ... Läs mer

Hej!

Vad är vanligt bet. lön och ersättning vid firmaresor, firmafester samt teambuilding?
Vi hade en …
Ur forum: Lön
2 svar
01/30/2012 03:18 em


Sedan urminnes tider har människan försökt, med olika knep, utröna
om den andre ljuger eller ej. …
Ur forum: Konflikt & dilemma
3 svar
02/04/2012 04:29 em


I de flesta anställningsärenden är personligheten - främst tillförlitligheten,
den tyngsta faktorn. Det är därför märkligt …
Ur forum: Karriär & kompetens
10 svar
01/15/2012 03:24 em


Experterna. En av våra läsare har kört fast och vill hitta ett bra nätverk att bolla med. Se vad vår karriärexpert svarar. Och kom gärna med dina tips!

Gudrun Sjödén
Cheftest. Så är kändisdesignern som ledare – Chef har testat.

Mikael Ahlerup
Årets Chef 2011.
Nu är han på toppen. Men vägen dit har varit plågsam – både jobbmässigt och privat.

Sa det klick under intervjun? Så här står du emot charmattacker när du ska rekrytera.

Forskning tyder på att sociala per­soner kan hämma arbetsprestationen.

armhavningar
Sverigechefen för Citroën, Magnus Bengtsson, bötesbelägger sen ankomst till möten med armhävningar.


Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«
En före detta kollega söker nytt jobb. Jag måste vara referens. Ska jag berätta om hans alkoholproblem?