

Mitt dilemma är ett läsarforum för dig som har ett problem eller en frågeställning – men saknar någon att bolla med. Beskriv ditt ärende och skicka till oss. Efter publicering här på chef.se är det fritt för alla besökare att komma med synpunkter och förslag. Självklart får du vara anonym.
Jag vill skicka in ett dilemma
På vårt företag finns det en kärntrupp av fyra personer som alltid går iväg på lunch. Kan jag som arbetsgivare säga åt lunchgänget att ta med en femte person? Lunchen är ju medarbetarnas fritid. Är han i själva verket mobbad, kan det vara en arbetsmiljöfråga (som ju är mitt ansvar? Hur skulle ni ha gjort?
Artiklar som länkar till denna:
Du kan prata med de fyra, men var för sig. I ett sådant här läge är det väldigt lätt att de går i försvarsställning och hävdar sin oskuld om du pratar med dem just när det är aktuellt och när flera av dem är närvarande.
Ta gärna upp frågan med dem individuellt, kolla av hur de ser på saken och varför de aldrig frågar den femte.
Som chef är du ansvarig för att alla mår bra på jobbet och på din beskrivning låter det som om de fyras agerande påverkar den femte vilket inte skall accepteras, även om lunchen rent formellt är deras fritid.
Ta upp det i en avslappnad situation, försök få fram din syn på saken utan att ställa några krav i första skedet. Blir det ingen förändring får du kanske fundera på att vara lite mer bestämd och då framhålla att detta faktiskt påverkar den sociala stämningen på arbetsplatsen på ett negativt sätt.
Får du alla att trivas och umgås ihop på ett proffesionellt och trevligt sätt så kommer det att öppna nya perspektiv för alla fem och troligen förbättra både stämning och samarbete!
Vem äter du själv lunch med? Jag tror att det är viktigt att du genom ditt eget agerande visar att du vill att det ska vara bra sammanhållning i gruppen. Jag tror absolut inte att du genom att prata med de fyras gäng kan tvinga dom att ta med någon på lunch, prata med var och en som Magnus föreslår kan ge motsatt effekt.
Att vara chef i arbetslivet är inte detsamma som att vara dagisföreståndare. Det förefaller ju som om det femte hjulet inte ansträngt sej så väldigt för att gå med de fyra ut heller. Så länge det bara handlar om att äta lunch tycker jag du ska ligga lågt. Men var vaksam på andra tendenser åt samma håll. Jag menar också att de fyra faktiskt har rätt att välja umgänge på rasten.
Det där med socialt umgänge på arbetsplatserna är överdrivet idag. Folk försöker hysteriskt att vara sociala. Det är inget fel i en sådan person som äter ensam sin mat, vad är det att hänga upp sig? Vissa individer stöter bort några för att kunna visa andra att “jag är minsan socialt kompetent, inte den som blir utstött och mobbad”. Vad är det för hedersvärd med sådan mentalitet? En människa är väl så mycket mer annat än bara sin verbala begåvning.
Detta fenomen finns nog på alla arbetsplatser, och eftersom ni bara är 5+2+chefen, så blir det ju lite konstigt. Jag tror nog inte att den 5:e tager någon skada av att äta ensam. Han kanske t.o.m. äcklas av att se andra äta, med tanke vissas bordsskick. Jag skulle nog föreslå att Du själv äter med honom och damerna, om möjligt. Då blir det nog livat i holken.
Om du anser att detta påverkar stämning, samtal och därmed arbetsklimatet på arbetsplatsen, och det gör du ju uppenbarligen eftersom du uppmärksammat det.,är det viktigt att inte bara låta det gå.Arbetsgemenskap är viktigt för de flesta. Jag skulle prata med nr 5 i herrgänget och höra dennes uppfattning och upplevelse först, sen gå vidare om nödvändigt. Inte alls säkert att det är ett problem.Håller med om att det är med mitt eget beteende jag kan påverka andra. Ät lunch med alla då och då.
Bjuda ut alla på lunch. Ett utmärk tillfälle, i neutral miljö och se hur gruppen funkar tillsammans. Sen kan du agera om det finns anledning till det.
Flera av kommentarerna har missat meningen: “Jag har förstått att han gärna skulle följa med gänget som går ut men han blir aldrig tillfrågad.”
Om han mår skitdåligt av det här eller det påverkar arbetsplatsen så skulle jag tala med den informella ledaren för de fyra (typ den socialt starkaste) och berätta att de bör ta med sig medarbetaren eftersom det påverkar arbetsplatsen. Om han tvärvägrar så ser man ju tydligt att det kan vara en mobbingsituation, eller så kan man bedöma själv om han har rätt. Den som är utanför kanske är otrevlig, rapar högljutt, inte duschar, är oartig etc… normalt är detta saker man som chef inte kan bestämma över utan får acceptera, att vissa medarbetare inte är intresserade av varandra.
Det går knappt att förändra en medarbetares personlighet inom ramen för chefens arbetsområden. Har inte han själv och hans föräldrar lyckats på trettio år så är det svårt för chefen att klara det med några timmars/dagars arbetsmängd.
Lunchen är inte arbetstid! Lägg dig som regel inte i vad anställda gör utanför arbetstid.
Uppenbarligen har Danne ingen som helst livserfarenhet. Jag skiter fullständigt i vem som äter lunch med vem, men pennalism och mobbing känner jag till bättre än de flesta. Om den nyanställde känner sig utanför, så har jag full förståelse för vad det handlar om. Det är rent ut sagt oförskämt att behandla en nyanställd på detta sätt, oavsett om det är arbetstid eller ej. Man gör bara inte på det viset, men det är tyvärr vanligt förekommande. Arbetsgivaren borde redan från början ha varnat om sina anställdas inskränkthet, och påpekat att anställningen förutsätter att man måste agera som s.k. ensamvarg. Nu känner jag ju inte till IQ´n på den nye medarbetaren, men det är förmodligen där som skon klämmer. Nog sagt om detta. Det är ALLTID tråkigt om en duktig medarbetare blir utfryst av de tidigare anställda. Oftast beror det på avundsjuka. Mitt råd är att hjälpa den nyanställde på lämpligt sätt, om Du är nöjd med honom, annars är ju provanställningens upphörande den enklaste vägen.
Om de tidigare anställda inte begriper hur löst de ligger till, så är det väl “bara” att byta ut dem. Ingen är ju oersättlig! Det finns hur många duktiga medarbetare som helst, även om man inte tror det…
Hur deras arbetssituation ser i övrigt med dialoger, arbetssätt m.m? Kan det finnas en lösning i att låta honom arbeta tillfälligt ihop med någon av de fyra i. Som tex ett projekt. I det fallet låser man inte upp sig med att försöka få dem att låta honom få följa med på lunchen. Om de har utfört ett projekt ihop har de lärt känna varandra mer. Det kan till och med vara så att han blir medbjuden efter det på deras egna initiativ.
Om det är frågan om ett mobbingfall så kommer det märkas tydligt under arbetet och då har du möjlighet att agera på det.
Kommentera artikeln:
6
Kommentarer
Chef med insikt i OBM: Läs Leif E Anderssons bok om OBM. Allt blir så enkelt och självklart med den kunskapen.
1
Kommentar
1
Kommentar
Annons:
Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr…
3
Kommentarer
15
Kommentarer

1
Kommentar
1
Kommentar


2
Kommentarer
1
Kommentar
CHEFTESTET
Cheftest av Röda Korsets generalsekreterare – klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna?
MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.
UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.
