

Mitt dilemma är ett läsarforum för dig som har ett problem eller en frågeställning – men saknar någon att bolla med. Beskriv ditt ärende och skicka till oss. Efter publicering här på chef.se är det fritt för alla besökare att komma med synpunkter och förslag. Självklart får du vara anonym.
Jag vill skicka in ett dilemma
Medarbetarna på det lilla verkstadsföretaget fikar konstant. Chefen har försökt allt för att lösa problemet. Nu vänder hon sig till Chef för att få er hjälp.
Artiklar som länkar till denna:




(1/5), baserat på 1 röst
http://www.youtube.com/watch?v=FJtZSl_SJXA
Så lär ni er!!
Låt dem ta över företaget. Det verkar ju som deras chef mest bryr sig om fikaraster…
Påverkar fikarasterna resultatet? Producerar de efter uppsatta mål? Jag tror inte att det är fikarasterna som är problemet utan snarare målsättningarna och resultatuppföljningen.
Sätt upp stämpelklocka eller dra av på lönen varje månad, det enda sättet är att de själva ser att det blir mindre över i plånboken.
Men snälla rara, alla undersökningar visar att fikaraaster är de mest effektiva mötena som finns. De är korta möten där man kan avhandla stort som smått som är på gång på arbetsplatsen under dagen och hitta lösningar. De är dessutom stärkande för det sociala samspelet. De korta stunder för en extra kopp och lite snack sparar in mycket strul och konflikthanteringar i långa sittningar längre fram. Låt dem fika och ta en kopp med dem, så kanske du får veta ett och annat som du har nytta av. Det finns stora problem och så det finns STOOORA PROBLEM. Detta är inte ett av dem.
Om dom har tid att fika under arbetstid borde du har för många anställda. Ta en förhandling ang arbetsbrist.
Alt1.
Informera alla anställda hur det ekonomiska läget för företaget ser ut och hur mycket resultatet behöver förbättras, samt vilka hot och möjligheter som finns.
Låt de anställda komma med förslag i mindre arbetsgrupper om vad som kan göras för att förbättra resultatet och hur uppföljning skall ske. Låt de som mest att säga får utrymme att tala och ställ frågor till dem som sällan säger något tills diskussionen och förslagen blivit konkreta och realistiska.
Välj ut några tongivande personer som personalrepresentanter och ta tillsammans med dem fram ett par belöningsnivåer som är kopplade till resultatuppfyllnad.
Belöningarna skall vara möjliga att få för samtliga anställda.
Det är bra om belöningarna är gemensamaktivitet och i andrahand personliga så som gratifikation eller presenter.
Pressentera de gemensamt framtagna förbättringsåtgärderna och resultatmål tillsammans med hur uppföljning skall ske för samtliga i personalen.
Låt personalrepresentanterna kommunicera vilket resultat som krävs för att högsta respektive näst högsta belöningen skall falla ut.
Alt2.
Ge alla som fikar på icke överenskommen tid en/två muntliga varningar, samt information om att nästa blir en skriftligvarning som kan leda till uppsägning.
Fortsätter de, ge skriftlig varning och tillsist förhandling med facket om uppsägning pga av personliga skäl. Viktigt att samtliga varningar och orsaken till varningen dokumenteras skriftligen med tidsangivelse.
Lycka till!
En sak är säker; hot fungerar inte, hot ger negativ effekt. Ta inte bort någonting och be dem inte komma med egna förslag, det är du som är chef, inte de.
Jag slår vad om att dina killar inte får uppskattning för det de gör men bassning för det de gör ‘fel’? Du är fel resultatbaserad, du tänker med plånboken. Låt dem ha sina raster så länge företaget tjänar pengar, du tjänar mer än vad de gör på deras arbete eller hur? Du tänker kortsiktigt, tänk ett steg längre istället och bjud dem på fikabröd under en av de ‘olovliga’ rasterna så ska du se att de kommer att börja producera bättre. Morötter ger bättre resultat än piskor. Rädda arbetare jobbar dåligt. Nöjda arbetare genererar pengar!
Kortare pauser i arbetet ska ses som en förmån men det kan lätt påverka resultaten negativt. I de fallen ska förmånen tas bort och pauser eller raster läggas på angivna tider. Det man bör göra i det fallet är att ersätta förmånen med någonting annat så blir förändringen i deras egna rutiner lättare. I de fall då inte resultaten påverkas ger förmånen en positiv effekt genom att gruppens sociala grund förstärks och där även chefen har en möjlighet att delta.
Det du beskriver är ett vanligt problem, som väldigt enkelt löses med att du som chef tillbringar mer tid i verkstan.
På så sett ger du dina medarbetare uppskattning. Sätt också upp mer personliga mål på indevidnivå. På så sätt får du i slutändan mer respekt eftersom du uppenbarligen inte har det nu eftersom dom inte lyssnar/lyder dig.
Vad du än gör så kom inte med skäll & hot, när man ska nå fram till något görs det bäst Ej i grupp..
Kommentera artikeln:
6
Kommentarer
Chef med insikt i OBM: Läs Leif E Anderssons bok om OBM. Allt blir så enkelt och självklart med den kunskapen.
1
Kommentar
1
Kommentar
Annons:
Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr…
3
Kommentarer

3
Kommentarer
1
Kommentar
1
Kommentar


2
Kommentarer
1
Kommentar
CHEFTESTET
Cheftest av Röda Korsets generalsekreterare – klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna?
MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.
UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.
