Sök på Chef.se
Chef logo

Måndag 21 maj 2012

 
Annonser:











STARTSIDA

ARKIV

UTBILDNINGAR

EVENEMANG

FORUM

FRÅGA EXPERTERNA

BLOGGAR

ANNONSERA

PRENUMERERA

OM CHEF


Filippa Reinfeldt: Management by trevlig
Hon löser konflikter över en mysfika, men glider undan de riktigt svåra frågorna. Som statsministerfru byggde Filippa Reinfeldt upp en mur av medarbetare omkring sig. Nu ändras förutsättningarna.
Läs mer

Ledarligan – topplistan över de bästa och sämsta cheferna

MITT DILEMMA

Mitt dilemma är ett läsarforum för dig som har ett problem eller en frågeställning – men saknar någon att bolla med. Beskriv ditt ärende och skicka till oss. Efter publicering här på chef.se är det fritt för alla besökare att komma med synpunkter och förslag. Självklart får du vara anonym.

Jag vill skicka in ett dilemma


dilemma

»Han skäller på andra för att de har högre lön«

»Jag har en medarbetare som uppfattar varje löneskillnad som en orättvisa. Hur ska jag få den här medarbetaren att förstå att högre lön är kopplad till prestation?«

Annons:

Artiklar som länkar till denna:



Kurser som behandlar detta ämne:

Bli Bli medlem / logga in för att lägga till egna taggar.

En av mina anställda tar reda på vad alla andra tjänar och har fått i lönepåslag. Får någon annan mer än potten så uppfattar han det som en skymf mot honom själv. Han pratar också med de andra medarbetarna och kan fräsa till och skälla på dem som han uppfattar har fått större favörer än han själv.

Det här skapar dålig stämning på jobbet ibland. Jag har talat med honom många gånger och lagt fram att de andra tar illa upp, och att lön och prestation hänger ihop. Jag har sagt att han helt enkelt inte presterar tillräckligt mycket för att få ett högre påslag än potten.

 Hur ska jag få honom att förstå att högre lön är kopplad till prestation och inte ett mått på någons värde? Och hur ska jag få honom att sluta prata med de andra och sluta skälla på dem? Det är ju inte deras fel.

Hoppas på bra tips från er!

/Karl

 

Fotnot: Personen på bilden har inget med exemplet att göra.

Betyg på artikeln


Sätt ditt eget betyg på artikeln:

Sessi:

Det viktiga är att han får reda på vad som krävs för att få en högre lön. Om han lever i tron att lönepåslag är en rättighet har han fel. Men vad kan han bidra med för att själv ha chansen att få en ökad lön? Gå igenom med honom var hans styrkor och svagheter ligger, så får han kanske en klarare bild av varför han inte fått mer när andra får.


.:

Det här är en trestegsraket.

1. Gör klart att hans beteende är destruktivt och leder till uteblivna löneökningar för hans del om ingen ändring sker.

2. Ge tydliga, kvantifierbara, uppföljningsbara, rimliga kriterier för vad som krävs av honoom för att han ska få högre lön.

3. Erbjud oberoende samtalsstöd (företagshälsovården e. dyl.) mot bakgrund av att bakom hans missnöje sannolikt finns mer än bara missnöje med lönen.

Hälsningar

Thomas


.:

Kloka råd du fått innan; Vikten av tydlighet för vad som gäller för lönespåslag. Tydliga lönekriterier som dessutom kan klargöra vad han eventuellt kan göra för att höja sin lön (vilken möjligen skulle slå undan hela problematiken). Det är dessutom en intressant möjlighet att ge honom en chans att undersöka vad för något utanför arbetet som kan påverka. Om jag skulle lägga till någonting så är det att LYSSNA på honom. Han blir mycket mer benägen att ifråagsätta sina utgångspunkter om du lyssnar på honom med respekt än om du för tidigt går in och argumenterar. Om han har en skruvad bild av hur saker och ting ligger till så uderlättar det om du vet hur den skruvade bilden ser ut. När människor får problem eller agerar konstigt beror det många gånger inte på verkligheten utan på deras modeller av verkligheten. Det är lätt hänt att du tror att han har samma bild av hur saker och ting ligger till som du. Risken är att dina argument inte går hem därför att de inte passar in i hans modell. Kanske är det istället hans modell av verkligheten du behöver prata om. Eller ska du kanske anpassa dina argument till hans modell.
Att lyssna betyder naturligtvis inte att du behöver hålla med. När du lyssnat färdig ger du en tydlig bild av hur du ser det.
Vad gäller medarbetarens benägenhet att skälla på andra medarbetere som han tycker fått favörer så är det bara oacceptabelt. Han får helt enklet sluta med det. Prata gärna med honom om “medarbeteren i den mogna organisationen” som förutom sina normala arbetsuppgiter har att ta ansvar för sitt bidrag till stämingen mellan medarbetarna (- det gäller ända in på kroppsspråksninvå). Följ konsekvent upp om det händer igen. Mena vad du säger.

Hur är det gillar du honom? Finns det något sätt du kan gilla honom på? Ibland när ett problem kommer tillbaka om och om igen så beror det inte på sakfrågan. Man kan inte lösa problemet på den nivån. Det är egentligen relationen som är på tapeten. Att vara allmänt välvillig mot någon är en helt annan sak än att skicka signalen “-Jag tycker om dig.” Jag har själv upptäckt hur mycket kraft som ligger i detta och vilken skillnad det är. Detta efter att ha lyssnat på Stavros Loucas (matteläraren fån SVT:s “Klass 9A” som jag förmedlar som föreläsare. Han talar t o m om att man måste älska sina elever, vilket ju var ögonbrynshöjande, åtminstone för mig.
Ibland kan utmaning ligga i att tycka om den som inte är så lätt att gilla.


Nils-Eric Tedgård
Leg psykolog - Utbildare i utvecklingssamtal & samtalsmetodik
NET


Ragnar Danneskiold:

Gör som Thomas Gut (ovan) rekommenderar och låt inte denna process dra ut på tiden. Fungerar det inte - ge honom sparken, även om det kanske kostar på kort sikt.


Positiv förstärkning:

Tycker att det låter som att personen har hamnat i en negativ spiral. Vi kan ALLA hamna där i livet. Sätt dig in i personens situation, dvs försök förstå. Vad skulle du vilja att ngn sa till dig - vilken hjälp skulle du vilja ha? Dvs hjälp till självhjälp. Som du beskriver det har du förstärkt att han “gör fel”. FOlk hatar att bli tillsagda - du med - men gillar att få bra anvisningar och stöd. Varför skulle denna person vara annorlunda? Gå in på symtomen - gå på roten. Sparkar du personen så ger du signal om vilken typ av klimat som gäller och du har inte löst ett skit! - Bara dödat ett symtom. Lycka till!



Kommentera artikeln:

Signatur:

Email (ej obligatoriskt):

Kommentar:

Kom ihåg min personliga information

Meddela mig om uppföljande kommentarer?

Fyll i ordet du ser nedan:











Nio myter om att motivera


Tuffaste chefen vinner - eller?


Gudrun Schyman

Schyman startar maktakademi


Ge rätt stöd till medarbetare i kris


Bocker

Från Putin till Hoppy


Annons:

”Jag jobbar för mycket och vill dra ner”


Management by trevlig

Dre Monster Beats: Dre and also asked him to Dre Monster Beats just about every Monster Beats By Dr

3

Kommentarer


vag

Gå ner i vikt – så hittar du motivationen


”Hur hanterar jag kollegans snedsteg?”


Godis dator

Illustration: Kajsa Eldsten

Odla din vilja


”Hon bara gråter”


Vakna! Du sover för lite


Fem vanliga misstag vid dålig sömn


akuten

"Så gör vi omöjliga prioriteringar"


Bästa tipsen: Så får du andra att lyssna

Johens: Rent dravell

2

Kommentarer


Machiavelli

 

Machiavelli – ingen ondskans apostel


1000 dagar med Karl-Johan Persson


Buller

Håll koll på oljudet


Vad vet du om gott ledarskap?


"Jag skulle aldrig åka skateboard på jobbet"


Annons:


CHEFTESTET
Cheftest av Röda Korsets generalsekreterare – klarar Ulrika Årehed Kågström kriserna?

MENTORN
Magdalena Andersson: “Jag ÄR en vinnarskalle”.

UNDERSÖKNING
Chocksiffror: Administrationen knäcker cheferna.




Ännu en knivig fråga till Chefs expert Alexander Holmberg. Läs svaret här.


Dilemmat: ”Två av mina kolleger har uppenbarligen en kärleksrelation. Jag kom på dem, strax efter jobbet... Hur ska jag hantera detta?”
Hur skulle du göra? Diskutera här.
Dilemmat. »Jag ska på intervju för ett nytt chefsjobb. Måste jag berätta att min fru är gravid och att jag kommer vilja vara föräldraledig?«. Ge vår läsare ditt råd!
Vad gör man som ny chef på ett företag där medarbetarna ständigt kritiserar varandra? Det är frågan i veckans dilemma.
»Å ena sidan tycker jag att de ska ta det lugnt, å andra sidan är det bra att jobbet blir gjort. Vad ska jag göra?«
»Det pratas mycket om effektiviseringar just nu i min organisation. Hur gör jag som chef för att inte bli utmanövrerad i samband med det?«